Strona zawiera
treści tylko dla dorosłych


Prezerwatywa
Flickr/Morgan/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Antykoncepcja dla mężczyzn – która metoda jest najlepsza?

Prezerwatywa
Flickr/Morgan/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Prezerwatywa jest najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji mechanicznej wśród mężczyzn. Zaletami prezerwatyw są: dostępność, łatwość użytkowania, zmniejszenie ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, niska cena oraz szeroki wybór.

 

Pierwsze prezerwatywy robione były z jelit zwierząt lub rybich pęcherzy już 3000 lat przed naszą erą. Te, które znamy obecnie pojawiły się dopiero w XIX wieku.

 

Wśród wad prezerwatyw wymieniane jest przede wszystkim zmniejszenie doznań podczas stosunku oraz konieczność przerwania gry miłosnej na czas założenia prezerwatywy.

 

Alternatywy dla prezerwatywy – metody antykoncepcji dla mężczyzn:

  • wazektomia
  • stosunek przerywany
  • wstrzemięźliwość
  • zastrzyki hormonalne
  • tabletki: hormonalne i inne

Wazektomia – skuteczna metoda zapobiegania ciąży

Obecnie wazektomia, czyli podwiązanie nasieniowodów, jest już legalna w Polsce. Można powiedzieć, że jest to sterylizacja mężczyzny. Wazektomia polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów w wyniku czego sperma nie będzie zawierała plemników. Są dwa rodzaje tego zabiegu – wazektomia bez skalpela WBS czyli rozwarstwienie skóry bez zakładania szwów oraz Total Vasectomy polegająca na wycięciu kilku milimetrów nasieniowodów oraz zasklepieniu ich ujścia. Jest to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji mężczyzn (99,9% ). Zabieg ten jest uważany za odwracalny, jednak kosztowna operacja podczas której przywraca się płodność nie zawsze kończy się sukcesem.

Stosunek przerywany

Jest chętnie stosowaną przez mężczyzn metodą zapobiegania ciąży. Polega on na przerwaniu stosunku seksualnego tak, aby wytrysk nasienia odbył się poza drogami rodnymi kobiety. Skuteczność tej metody jest niewielka. Należy pamiętać, że przed wytryskiem pojawia się preejakulat - wydzielina, zawierająca plemniki tak samo jak sperma. Ponadto uważa się, że stosowanie tej formy antykoncepcji może doprowadzić do zaburzeń seksualnych na tle nerwicowym z powodu dużego dyskomfortu na jaki narażona jest para.

Wstrzemięźliwość – seksualna abstynencja

Jak powszechnie wiadomo jest to najskuteczniejsza i w pełni naturalna metoda antykoncepcji, jednak najtrudniejsza do zastosowania.

Zastrzyki hormonalne dla mężczyzn

Metoda ta nie jest jeszcze dostępna. W fazie badań polegała na co miesięcznej iniekcji 200 mg jednej z odmian testosteronu, co miało spowodować zanik plemników w spermie. Tak też się działo większości przypadków, jednak pozostawała niewielka grupa badanych, u których zastrzyk nie przynosił oczekiwanych rezultatów. Zastrzyki hormonalne dla mężczyzn są nadal metodą przyszłości, gdyż żadne z przeprowadzonych do tej pory badań nie dały 100% skuteczności.

Tabletki hormonalne i inne – antykoncepcja dla mężczyzn

Tak samo, jak zastrzyki również pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn to metoda antykoncepcji, która nie jest jeszcze dostępna. Proponowane są tabletki zawierające lewonorgestrel (preparat stosowany też w tabletkach dla kobiet), jako antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn wspomagana dodatkowo cotygodniowym zastrzykiem z testosteronu.

 

Prowadzone są również badania nad środkiem (tabletką), którego działanie będzie polegało na blokadzie jednego z enzymów odpowiedzialnych za przedostanie się plemnika do jajowodu. Stopień zaawansowana prowadzonych badań pozwala nam sądzić, iż wkrótce na rynku pojawią się te preparaty.

 

Mężczyźni nie mają szerokiego wyboru metod antykoncepcji przeznaczonych jedynie dla nich, zastrzyki oraz tabletki są jeszcze w fazie badań, jedyne, co im pozostaje to wstrzemięźliwość, prezerwatywa i wazektomia – z tych bardziej skutecznych, oraz stosunek przerywany, który mimo swej popularności najczęściej zawodzi. Jeżeli dołączymy do metod męskich również żeńskie okazuje się, że metod antykoncepcji jest niemało, co mogłoby sugerować znaczą redukcję przypadkowości zapłodnień. Jednak w dalszym ciągu większość kobiet zachodzi w ciążę nie z własnego wyboru, ale z powodu błędów w stosowaniu antykoncepcji. Przypuszcza się, że problem ten dotyczy około 90% ciężarnych.


Przeładuj

Czy Klaudia El Dursi sama wzięłaby udział w "Hotel Paradise" jako uczestniczka?

zobacz 00:52