kobieta mierząca swoją twarz
© Artem Furman/Fotolia.com

Asymetryczna twarz może być wynikiem jednostronnego porażenia nerwu twarzowego

kobieta mierząca swoją twarz
© Artem Furman/Fotolia.com

Większość ludzi nie ma idealnie symetrycznych połówek twarzy i jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak asymetria twarzy występuje nagle i jest bardzo widoczna, to prawdopodobnie jest wynikiem jednostronnego porażenia nerwu twarzowego. U dorosłych najczęstszym urazem tego typu jest porażenie Bella, czyli samoistne porażenie nerwu. Asymetria może też być wadą wrodzoną lub skutkiem wylewu krwi do mózgu.

 

Jednostronne porażenie nerwu twarzowego to stan, w którym mięśnie twarzy zostają częściowo sparaliżowane. W wyniku porażenia następują objawy, takie jak niesymetryczna twarz, problemy z mimiką, opadający kącik ust, problemy z mruganiem czy drętwienie i mrowienie po stronie dotkniętej porażeniem.

Najczęstsza przyczyna niesymetrycznej twarzy: porażenie Bella

Porażenie Bella jest odpowiedzialne za 75% przypadków uszkodzenia nerwu twarzowego. Jest to paraliż części mięśni twarzy występujący samoistnie lub z nie do końca znanych powodów. Najczęściej występuje u osób z nadciśnieniem tętniczym, chorych na cukrzycę i kobiet w ciąży. Podejrzewa się też, że może być skutkiem oziębienia okolic szyi i ucha. Następuje gwałtownie i zazwyczaj ustępuje samoistnie po około 6 miesiącach. W przypadku przewlekłego porażenia niezbędne jest leczenie farmakologiczne sterydami, masaże, zabiegi fizykalne i stymulacja nerwowo-mięśniowa.

Inne przyczyny asymetrii twarzy: borelioza, opryszczka, nowotwory

Częściowe porażenie twarzy może mieć wiele innych przyczyn. Należą do nich między innymi: wirus opryszczki pospolitej, półpasiec, ospa wietrzna i przeniesiona przez kleszcza borelioza. Może to również być porażenie powstałe na skutek poważnych chorób i schorzeń, takich jak udar mózgu, zapalenie nerwów, urazy czaszki, nowotwór mózgu lub ślinianki przyusznej, nowotwór uciskający nerwy lub chirurgiczne uszkodzenie nerwu twarzowego.

Jak znaleźć przyczynę asymetrii twarzy

W celu zbadania przyczyn porażenia twarzy stosuje się metody tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. By wykryć porażenie na skutek infekcji, należy zrobić nakłucie lędźwiowe w celu pobrania do analizy płynu mózgowo-rdzeniowego. Jeśli asymetria spowodowana jest infekcją, najczęściej występuje zupełne uleczenie. Paraliż o innych przyczynach wymaga zazwyczaj dłuższego leczenia, a czasami może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu.

Asymetria twarzowa u dzieci i niemowląt

U dzieci asymetria może występować jako wrodzona wada twarzy. Jest wynikiem zaburzeń we wczesnych stadiach rozwoju płodu i prawdopodobnie ma związek z nieprawidłowym przepływem krwi do łuku skrzelowego. W celu polepszenia symetrii twarzy dzieci przeprowadza się zabiegi rekonstrukcji podniebienia miękkiego i twardego, operacje połączenia stawów i ustanowienia prawidłowego zgryzu.

 

Więcej na temat nowotwór
Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58