test ciążowy
© ESCALA/Fotolia.com

Pozytywny test ciążowy? Udaj się do lekarza, który potwierdzi ciążę

test ciążowy
© ESCALA/Fotolia.com

Jeśli wynik testu ciążowego jest pozytywny, trzeba pójść do ginekologa. Na pierwszej wizycie zweryfikuje on, czy w macicy faktycznie zagnieździł się zarodek. Zleci także wykonanie badania poziomu hCG we krwi, które określi wiek płodu.

Pozytywny test ciążowy: krok pierwszy – wizyta u ginekologa

Pozytywny test ciążowy wymaga pojawienia się w gabinecie lekarskim i potwierdzenia ciąży przez specjalistę. Ginekolog powinien rozpoznać, czy kobieta jest w ciąży, po wyglądzie macicy. Jeśli cytologia nie była wykonywana w ciągu 6 ostatnich miesięcy, pobiera się próbkę do badania. Zleca się też szereg badań do wykonania.

Pozytywny test ciążowy: krok drugi – wykonanie zleconych na pierwszej wizycie badań

Na początku ciąży należy określić grupę krwi matki, jeśli nie jest znana. Kolejne badania to:

Pozytywny test ciążowy: krok trzeci – higieniczny tryb życia

Kiedy ciąża zostanie potwierdzona, należy zacząć bardziej dbać o siebie. Kluczowe jest odstawienie używek, zwłaszcza alkoholu, kofeiny i papierosów, ponieważ mają one bardzo zły wpływ na płód, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Drugim krokiem, do jakiego powinien skłonić pozytywny test ciążowy, jest też lepsze odżywianie i wysypianie się. O ile to możliwe, wskazane jest zmniejszenie poziomu stresu w życiu codziennym.

Pozytywny test ciążowy: krok czwarty – produkty zakazane w ciąży

Pozytywny test ciążowy oprócz rezygnacji z używek wymaga też modyfikacji diety i wystrzegania się niektórych potraw. Na czarnej liście są: surowe jaja i surowe mięso, także wędliny suszone, np. szynka parmeńska, surowe ryby, sery pleśniowe, lukrecja, napoje gazowane, kawa, energetyki, niepasteryzowane mleko, orzeszki ziemne i produkty z glutaminianem sodu. Jedzenie wymienionych produktów może wywoływać groźne dla płodu choroby.

Pozytywny test ciążowy: krok piąty – zmiany w pielęgnacji ciała

W okresie ciąży już od samego jej początku nie powinno się poddawać zabiegom kosmetycznym z użyciem kwasów owocowych. Zabronione są też zabiegi, w których wykorzystuje się urządzenia. Odpadają więc ultradźwięki, masaż limfatyczny, jonoforeza itp. Najlepiej jeszcze zanim zacznie rosnąć brzuch zacząć używać kosmetyków zapobiegających rozstępom.

Pozytywny test ciążowy: krok szósty – druga wizyta u ginekologa, pierwsze USG, karta ciąży

Między 6 i 8 tygodniem ciąży powinna się odbyć druga wizyta u ginekologa. Na tym etapie wykonuje się badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu można zobaczyć dziecko. USG pozwala określić, czy płód rozwija się prawidłowo i czy jest umiejscowiony w prawidłowym miejscu. Ginekolog na tej wizycie zakłada kartę ciąży. W niej będzie zapisywana cała medyczna historia aż do porodu. Kobieta jest mierzona, ważona, mierzy się jej ciśnienie i zapisuje wyniki przeprowadzonych badań, które zostały zlecone na pierwszej wizycie.

 

Więcej na temat ciąża Test ciążowy
Przeładuj

Kim jest Dominic z "Top Model"? Jego ojciec został zamordowany, ojczym przedawkował leki!

zobacz 02:13