kobieta poddanie sie zabiegowi osteopatii
©Adam Gregor/Fotolia.com

Osteopatia, czyli bezbolesne metody leczenia zaburzeń układu ruchu. Wskazania do zastosowania

kobieta poddanie sie zabiegowi osteopatii
©Adam Gregor/Fotolia.com

Osteopatia jest metodą diagnostyczno-leczniczą, która wykorzystuje bezbolesne i nieinwazyjne techniki manualne. Jej celem jest wykrycie i wyeliminowanie dysfunkcji układu ruchu, przy uwzględnieniu stanu całego organizmu, a także stylu życia określonej osoby.

 

Osteopatia jest systemem terapeutycznym opartym na technikach manualnych. Wykorzystywana jest jako metoda diagnostyczna, profilaktyczna i lecznicza w odniesieniu do układu ruchu. Istotą osteopatii jest leczenie całego organizmu, a nie jedynie zwalczanie objawów towarzyszących określonej chorobie.

Osteopatia – na czym polega?

Osteopatia jest bezpiecznym i skutecznym systemem terapeutycznym, który powstał w Stanach Zjednoczonych. Zaliczana jest do metod diagnozowania i leczenia zaburzeń koordynacji ruchowej i dysfunkcji układu ruchu. Osteopatia wykorzystuje odpowiednio dobrane techniki manualne, które pozwalają na analizę ruchomości tkanek organizmu i zwalczenie ewentualnych nieprawidłowości. Oznacza to, że lekarz – osteopata do badania i leczenia wykorzystuje wyłącznie własne ręce bez stosowania specjalistycznej aparatury. Do technik osteopatycznych zalicza się np. napinanie i rozciąganie nerwów (tzw. neuromobilzacja) oraz rozciąganie i delikatne ruchy mięśni i stawów. Zadaniem osteopaty jest przywrócenie naturalnej ruchomości tkanek, a także wspomaganie procesu samoregeneracji organizmu. Osteopatia określana jest często jako filozofia opieki medycznej. Posiada charakter holistyczny, co oznacza, że traktuje ciało człowieka jako całość, a nie sumę pojedynczych i niezależnych od siebie narządów. Ten rodzaj medycyny zakłada, że każdy element organizmu pełni ważną funkcję i jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Badanie osteopatyczne ma na celu rozpoznanie podstawowej przyczyny, która jest źródłem dolegliwości. W trakcie diagnozy zwraca się uwagę nie tylko na ograniczenia ruchomości, dysfunkcje i zaburzenia napięcia tkanek, ale również na styl życia i środowisko, w którym funkcjonuje osoba badana. W wielu krajach osteopatia jest uznawana za uzupełnienie tradycyjnej fizjoterapii. W Stanach Zjednoczonych oraz państwach Europy Zachodniej jest ona bardzo popularną metodą diagnostyczną i leczniczą, która stanowi uznany system opieki zdrowotnej.

Osteopatia – jakie realizuje cele?

Osteopatia, poza usunięciem ograniczeń ruchomości oraz dysfunkcji tkanek ma na celu również wzmocnienie zdolności organizmu do samoregeneracji i samouzdrowienia. Jej zadaniem jest usunięcie powstałych w organizmie barier. Leczenie osteopatyczne polega również na wywołaniu pożądanych zmian w procesach metabolicznych oraz krążeniowych. Prowadzi do zmniejszenia ucisku na określone nerwy i naczynia krwionośne. Lekarz – osteopata dobiera odpowiednią technikę manualną uwzględniając nie tylko układ ruchu (system mięśniowo-szkieletowy), ale również układ nerwowy, krwionośny i krążenia, a także stan i funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Wskazaniami do przeprowadzenia badania i leczenia osteopatycznego są:

  • bóle kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego i piersiowego, mięśni i stawów,
  • bóle głowy, migreny,
  • stany pourazowe i powypadkowe (np. urazy sportowe, komunikacyjne),
  • wady postawy,
  • choroby układu krążenia, oddechowego (np. astma), moczowego,
  • stany obniżenia odporności, nawracające infekcje i przeziębienia,
  • dolegliwości bólowe u kobiet ciężarnych – bóle pleców oraz okolicy pachwin, obrzęki nóg, a także wspomaganie powrotu do aktywności fizycznej po urodzeniu dziecka,
  • zaburzenia lękowe i depresyjne.

Badanie i leczenie osteopatyczne może być przeprowadzone u osób w każdym wieku, również u dzieci i osób starszych, bez względu na stopień zaawansowania określonej dolegliwości czy dysfunkcji. Osteopatia zalecana jest zarówno przy dolegliwościach ostrych i nagłych, jak też o charakterze przewlekłym. Techniki manualne wykorzystywane w osteopatii opierają się na nieinwazyjnych, delikatnych i bezbolesnych zabiegach.

Przeładuj

Basia Kurdej-Szatan zdradza, kiedy wróci do "M jak miłość"! "Znam już termin"

zobacz 00:51