roślina
Flickr/Quinn Dombrowski/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Żyworódka pierzasta – cudowne panaceum na krosty

roślina
Flickr/Quinn Dombrowski/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Żyworódka (kalanhoe), to pochodząca z Madagaskaru wiecznie zielona wieloletnia roślina. W niejednym domu służy jedynie za ozdobny kwiat doniczkowy, ponieważ jej właściwości lecznicze nie są jeszcze wszystkim znane.

Substancje odżywcze i działanie żyworódki

Sok z miazgi liści żyworódki pierzastej zawiera składniki takie jak: witamina C, flawonoidy oraz mikroelementy, tj. mangan, magnez, selen, potas, wapń, żelazo, glin i inne. Działa on przeciwzapalnie (niszczy różnego rodzaju drobnoustroje, takie jak bakterie, wirusy, czy grzyby), regenerująco, biostymulująco (zwiększa odporność organizmu oraz wytrzymałość skóry na urazy). Sok z żyworódki wewnętrznie stosowany jest na takie schorzenia, jak: katar, przykry zapach z ust, angina, bóle głowy, zgaga i inne.

Sok z żyworódki na problemy skórne

Sok z żyworódki można zrobić samemu ze zmiażdżonych liści. Nadają się do tego rośliny minimum jednoroczne – dopiero po roku żyworódka nabiera właściwości leczniczych. Sok z żyworódki robi się poprzez zmiażdżenie jej liści, które zrywamy wraz z łodygami, owijamy w ręcznik papierowy i chowamy do lodówki na 7 dni, po tym czasie wyciskamy sok. Najlepiej zrobić to za pomocą sokowirówki – wówczas uzyskamy czysty sok. Użycie malaksera lub blendera, to konieczność przefiltrowania powstałej papki przez sitko lub gazę. Stosuje się z czysty sok z żyworódki, który trzymamy w lodówce maksymalnie 7 dni, jak również roztwory konserwowane spirytusem lub gliceryną (do przemywana), które możemy używać cały rok.

Nalewka z żyworódki

Nalewkę z żyworódki uzyskamy dodając do świeżego soku jedną piątą jego objętości czystego spirytusu. Nalewkę do picia przyrządzimy dodając do soku spirytus w następujących proporcjach – na jedną część miazgi z żyworódki dodajemy trzy części spirytusu lub czystej wódki. Przekładamy do słoika, szczelnie zakręcamy i odstawiamy w zacienione miejsce na 2 tygodnie. Po tym czasie nalewka jest gotowa do spożycia. Po wykorzystaniu nalewki pozostałą miazgę można zalewać w taki sam sposób jeszcze trzykrotnie. Tak przygotowaną nalewkę przed użyciem należy rozcieńczyć wodą – pół łyżeczki nalewki rozcieńczamy szklanką wody. Dostępne są również preparaty w formie aerozolu wzbogacanego woda termalną i wyciągiem z aloesu.

 

Działanie żyworódki na zmiany skórne o podłożu trądzikowym to przede wszystkim przyspieszenie gojenia obecnych oraz niedopuszczenie do powstawania nowych zmian. Działa rozjaśniająco na blizny. Atopowe zapalenie skóry o podłożu alergicznym również można doskonale leczyć żyworódką. Jest niezastąpiona w walce z opryszczką. Sok z liści żyworódki stosowany jest do leczenia powierzchownych urazów skórnych, głębokich zranień, oparzeń. Zaskórniki i trądzik oraz wszelkie zmiany ropne przemywa się świeżym sokiem. Udowodniono również jej lecznicze działanie na egzemę, łupież, długo nie gojące się rany, brodawki czy nawet rozjaśnianie piegów. Stosowanie żyworódki na trądzik i zmiany skórne to przede wszystkim przemywanie sokiem miejsc zmienionych chorobowo. Skórę należy przemywać świeżym sokiem, liściem lub spirytusową nalewką. dwa razy dziennie do ustąpienia objawów. Używa się też liści żyworódki, jako kompresu. Z liścia należy zdjąć błonkę ochronną, przyłożyć do chorego miejsca i owinąć bandażem. Zmieniać co 3 godziny, aż do zagojenia – co powinno potrwać nie dłużej nić 3 dni. Takie działanie jest skuteczne przy skaleczeniach, wypryskach trądzikowych, oparzeniach i obrzękach. Profilaktycznie na wzmocnienie organizmu zaleca się picie nalewki lub soku raz dziennie pół łyżeczki soku/nalewki na szklankę wody.

Żyworódka przeciwwskazania i cena

Przeciwwskazaniem do stosowania żyworódki wewnętrznie jest wysoki poziom potasu we krwi, ponadto trzeba stosować się do informacji umieszczonej w ulotce lub na opakowaniu odnośnie dawkowania i nie przekraczać dziennej zalecanej ilości. Cena za 100 ml czystego soku zaczyna się od około 21 zł.

Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13