Kwiat nagietka
© Peredniankina/Fotolia.com

Zioła o właściwościach rozkurczowych: krwawnik, liście brzozy i kwiat nagietka

Kwiat nagietka
© Peredniankina/Fotolia.com

Zioła rozkurczowe stosuje się na wiele dolegliwości związanych z zaburzeniem funkcji jelit, dróg żółciowych oraz żołądka. Popularne w leczeniu dolegliwości związanych ze skurczem mięśni gładkich są rośliny pospolite, rosnące wokół nas. W tym celu można wykorzystywać popularny kwiat ozdobny – nagietek, znaną wszystkim brzozę, oraz uważany za chwast - krwawnik.

Zioła rozkurczowe – właściwości lecznicze krwawnika

Ze względu na zawartość goryczy podczas przygotowywania naparu z krwawnika należy pamiętać, aby nie zaparzać go zbyt długo, 3-4 minuty w zupełności wystarczą, wówczas nie będzie gorzki. Krwawnik znany jest przede wszystkim z właściwości łagodzących dolegliwości kobiece, związane z miesiączkowaniem i menopauzą. Pomaga wyregulować cykl menstruacyjny, niwelując przy tym bóle i skurcze brzucha oraz łagodzi objawy klimakterium, w szczególności uderzenia gorąca. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz schorzenia woreczka żółciowego to kolejne wskazania do stosowania krwawnika.

Zioła rozkurczowe – właściwości lecznicze liści brzozy

Właściwości lecznicze brzozy są szczególnie doceniane przez osoby cierpiące na schorzenia układu moczowego. Kurczliwe bóle związane ze zgromadzonym w nerkach piaskiem lub kamieniami można łagodzić naparami z liści tego drzewa. Brzoza wspomaga przemianę materii usprawniając procesy trawienne. W fitoterapii stosuje się sok z pnia i gałęzi brzozy (który również wyśmienicie smakuje), napar z liści oraz wyciągi z brzozy. Brzoza oczyszcza krew ze szkodliwych produktów przemiany materii, regulując tym samym ciśnienie krwi.

Zioła rozkurczowe – właściwości lecznicze kwiatów nagietka

Nagietek jest popularnym kwiatem często spotykanym w miejskich klombach i przydomowych ogródkach. Jest on szczególnie polecany na dolegliwości związane z nieprawidłową pracą układu trawiennego, stany zapalne jelit, choroby pęcherzyka żółciowego, dwunastnicy oraz żołądka. Reguluje też stany skurczowe przełyku. Polecany jest w okresie rekonwalescencji po operacjach i zabiegach chirurgicznych układu pokarmowego. Doskonale sprawdza się również w łagodzeniu dolegliwości menstruacyjnych. Nagietek wykazuje działanie antyoksydacyjne, przez co wzmacnia barierę ochronną organizmu wpływając pozytywnie na system immunologiczny. Stosowany jest m.in. w formie naparów sporządzanych z jego kwiatów. Niezalecane jest stosowanie nagietka u dzieci poniżej 12 roku życia.

 

W związku z brakiem dostatecznej ilości informacji na wpływ nagietka podczas ciąży i karmienia piersią należy jego stosowanie skonsultować z lekarzem.


Więcej na temat składniki odżywcze zioła
Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04