zielone ziele serdecznika
©emer/Fotolia

Serdecznik wspomaga serce i działa uspokajająco

zielone ziele serdecznika
©emer/Fotolia

Serdecznik działa przeciwbólowo, uspokajająco i antywirusowo. Podnosi też poziom serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.

 

Serdecznik jest rośliną z rodziny jasnotowatych i pochodzi z Syberii. Doskonale wspomaga układ krążenia i układ nerwowy. Ma także działanie przeciwbólowe i stosowany jest na oparzenia.

Serdecznik – jak wygląda roślina?

Serdecznik jest rozgałęzioną rośliną i osiąga wysokość nawet do 150 cm. Liście ziela są barwy szarej, a końcówki są zaostrzone. Roślina kwitnie od lipca do września.

Serdecznik – właściwości

Serdecznik ma w sobie wiele cennych składników, takich jak, fenylopropanoidy, flawonoidy, alkaloidy pirydynowe i sole mineralne. Dzięki nim serdecznik ma działanie przeciwbólowe, uspokajające, antybakteryjne i antywirusowe. Fenylopropanoidy przeciwutleniająco wpływają na serce i podwyższają w mózgu poziom serotoniny, dzięki czemu przyczyniają się do zwalczenia objawów depresji.

Serdecznik – zastosowanie

Serdecznik ma szerokie zastosowanie w medycynie. Wykorzystuje się go w chorobach serca, w nadciśnieniu tętniczym i przy nadczynności tarczycy. Substancje zawarte w serdeczniku powodują również zwolnienie akcji serca, a ponadto działają odprężająco i uspokajająco na układ nerwowy. Roślinę stosuje się do przemywania trudno gojących się ran, podrażnień skóry, a także na oparzenia. Osoby mające problemy z trawieniem, ze wzdęciami i cierpiące na częste bóle brzucha powinny stosować zioła serdecznika.

Serdecznik – napar na problemy z krążeniem

Jedną łyżkę serdecznika należy zalać niecałą szklanką wrzącej wody i odstawić do przestygnięcia, najlepiej pod przykryciem. Po 10-15 minutach wywar należy wypić. Napój zaleca się pić 2-3 razy dziennie. 

Przeładuj

Mikołaj z "Love Island" zdradził, że ma wiele propozycji od nieznajomych kobiet. Jak zareagowała Sylwia?

zobacz 01:27