Party.pl

fiszka orange Advertisement


Ciasto z galaretki
© rainbow33/Fotolia.com

Żelatyna, czyli hydrolizat kolagenu, zmniejsza ból stawów

Ciasto z galaretki
© rainbow33/Fotolia.com

Żelatyna jest obecna w galaretkach i deserach. Ta mieszanka białek nie tylko nadaje produktom spożywczym apetyczny wygląd, ale według niektórych badań pomaga też osobom cierpiącym na bóle stawów.

 

Żelatynę, czyli hydrolizat kolagenu, można stosować w postaci proszku lub przyjmować w kapsułkach. Dzienna dawka powinna wynosić ok. 10 mg.

Zastosowanie żelatyny

Żelatyna jest substancją składającą się z białek i peptydów. Jest ona pozyskiwana z kolagenu znajdującego się w skórze, chrząstkach i kościach zwierząt (przede wszystkim bydła i świń). Proces częściowej hydrolizy sprawia, że włókna kolagenowe rozpadają się. Prowadzi to do powstania bezbarwnych, pozbawionych smaku kryształków, czyli żelatyny, w takiej postaci, w jakiej można ją dostać w sklepach spożywczych. W ciepłych płynach żelatyna łatwo się rozpuszcza i zagęszcza je, a po schłodzeniu nadaje im postać koloidu. Dzięki tym właściwościom żelatyna jest powszechnie stosowana w przemyśle spożywczym. Mają ją w składzie galaretki, żelki i inne słodycze, jogurty oraz desery mleczne. Hydrolizat kolagenu stosowany jest również w kosmetologii i farmacji, m.in. w środkach leczących ból kości i stawów.

Jak żelatyna działa na stawy?

Przekrojowa analiza badań prowadzonych wśród osób z chorobą zwyrodnieniową stawów pokazuje, że terapia hydrolizatem kolagenu może pomagać w redukcji bólu towarzyszącego zmianom chorobowym w obrębie stawów. Już 10 mg dawka hydrolizatu kolagenu dziennie zmniejszała ból u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów kolan i bioder. Choć w wielu przypadkach uzyskane wyniki, świadczące o poprawie stanu zdrowia osób przyjmujących preparat leczniczy, nie były istotne statystycznie, przemawiają one za tym, że hydrolizat kolagenu może być stosowany jako środek wspomagający tradycyjną terapię. Jedynym skutkiem ubocznym takiej terapii był nieprzyjemny smak w ustach, zgłaszany przez osoby stosujące hydrolizat (zobacz badania http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11071580).

Jak stosować żelatynę na stawy?

Najłatwiej dostępną postacią hydrolizatu kolagenu jest dostępna w sklepach spożywczych żelatyna. Można zagęszczać nią przetwory lub stosować jako składnik galaretek i tymbalików. Hydrolizat kolagenu dostępny jest także w kapsułkach. Można go kupić w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością i suplementami dla sportowców. Opakowanie zawierające 30 kapsułek kosztuje ok. 40 zł.


Przeładuj

Roksana Węgiel robi sobie przerwę w karierze? Gwiazda jasno stawia sprawę!

zobacz 00:25