Kora dębu
© Heike Rau/Fotolia.com

Kora dębu leczy hemoroidy, żylaki i choroby skóry

Kora dębu
© Heike Rau/Fotolia.com

Wywar z kory dębu dzięki swoim właściwościom leczniczym jest wykorzystywany w chorobach skóry, a także żylakach i żylakach odbytu. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające.

 

Korę dębu można stosować także na włosy. Dębowa płukanka do włosów przyciemni je i odświeży, ograniczy ich przetłuszczanie się.

Wywar z kory dębu na hemoroidy

W leczeniu żylaków i żylaków odbytu stosuje się wywar z kory dębu. Działa on przeciwzapalnie i ściągająco, ma zdolność tamowania niewielkich krwawień, również odkaża. Szczególnie na hemoroidy polecane są nasiadówki z wywarem z kory dębu. Aby terapia była skuteczna, kąpiel z dodatkiem odwaru z kory dębu powinna trwać kwadrans, a temperatura wody nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza.

 

Wywar przyrządza się poprzez zagotowanie 5 łyżek rozdrobionej kory dębu w 2 litrach wody – należy gotować go przez 10 minut na wolnym ogniu, a następnie przecedzić. Tak przygotowaną miksturę dodaje się do kąpieli. Zabieg pomoże nie tylko w hemoroidach, ale też w infekcjach grzybiczych i nadpotliwości. Żylaki odbytu można także przemywać wywarem z kory dębu. W tym celu 1 łyżkę kory przez kwadrans gotuje się w szklance wody, a potem zostawia na kolejny kwadrans, by wywar zdążył naciągnąć.

Działanie kory dębu na włosy

Dzięki właściwościom leczniczym wywar z kory dębu może być stosowany m.in. w chorobach skóry głowy. Odkazi zmiany chorobowe, a dzięki działaniu przeciwgrzybicznemu pomoże pozbyć się łupieżu. Wpłynie też korzystanie na regulację pracy gruczołów łojowych, dlatego jego regularne stosowanie sprawi, że włosy będą przetłuszczały się wolniej.

 

Wywar z kory dębu sprawia, że włosy stają się odżywione, a ciemne – dodatkowo przyciemnione. Płukankę należy wykonać po umyciu włosów, wywarem polewa się skórę głowy i włosy po ostatnim płukaniu wodą. Potem można włosy osuszyć i modelować jak zwykle. 1 do 2 łyżek kory zaparza się przez 10 minut w szklance wrzątku, a następnie przecedza. Taki wywar jest gotowy do użycia. Można stosować też wywar z przepisu jak do przemywania skóry – 1 łyżka kory, 15 minut gotowania i 15 minut naciągania.


Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47