Woda leje się z butelki do szklanki
©winston/Fotolia

Woda zasadowa a równowaga zasadowo-kwasowa w organizmie

Woda leje się z butelki do szklanki
©winston/Fotolia

Woda zasadowa zwana również jonizowaną wodą alkaliczną, żywą wodą, ma odczyn zasadowy o wartości pH 9,2-9,3. Uznawana jest za środek prozdrowotny, pozwalający odkwasić organizm oraz naturalny przeciwutleniacz.

Woda zasadowa, czyli woda jonizowana

Można kupić wodę zasadową w butelkach, saszetkach (do bezpośredniego wypicia) lub urządzenie do jonizowania wody, tzw. jonizator, który oddziela odczyn kwaśny od zasadowego – w jednym naczyniu jonizatora woda ma ujemny ładunek elektryczny i alkaliczny odczyn pH (10-12) (woda alkaliczna), w drugim - lekki ładunek dodatni i kwasowy odczyn pH (2-4) (woda kwasowa). Woda zasadowa pozyskiwana jest z wody głębinowej i poddawana wielogodzinnemu procesowi jonizacji. 240 ml wody zasadowej kosztuje średnio 3,50 złotych. Jonizator wody to koszt około 1000 złotych.

Woda zasadowa – reklama a fakty

Producenci twierdzą, że woda zasadowa to lek na wszystkie problemy: otyłość, cukrzycę, miażdżycę, astmę, alergie, choroby układu nerwowego, a nawet nowotwory. Fakt jest jednak taki, że jonizowana woda alkaliczna może bardziej zapobiegać tym chorobom, niż je leczyć. W dodatku nie ma badań naukowych, które potwierdzałyby, że można jednocześnie pić wodę zasadową i przyjmować medykamenty, więc osoby przewlekle chore powinny konsultować przyjmowanie wody alkalicznej z lekarzem.

 

Nie ma badań naukowych, które jednoznacznie potwierdzałyby dobroczynny wpływ wody zasadowej na zdrowie. Poprawa zdrowia u osób pijących wodę alkaliczną może następować na skutek zmiany stylu życia – zdrowego odżywiania, aktywności ruchowej, do czego zachęcają producenci wód jonizowanych.


Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41