Woda kokosowa
© thanksforbuying/Fotolia.com

Naturalny eliksir młodości - woda kokosowa

Woda kokosowa
© thanksforbuying/Fotolia.com

Woda kokosowa to płyn wypełniający wnętrze owoców palmy kokosowej. Jest przezroczysta i bardzo delikatna w smaku. Zawiera bogactwo składników odżywczych przez co została określona przez FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) jako naturalny izotonik, ponieważ posiada niemal taki sam poziom elektrolitów co ludzka krew.

Woda kokosowa a mleko kokosowe

Woda kokosowa jest często mylona z mlekiem kokosowym, a są to dwie zupełnie różne substancje. Woda kokosowa wypełnia wnętrze owoców palmy kokosowej. Jest to płyn lekko mętny, słodkawy, i minimalnie kokosowy w smaku. Najlepiej smakuje woda pita prosto z zielonego jeszcze kokosa – dlatego podczas egzotycznych podróży wykorzystajmy możliwość skosztowania tego napoju. Mleko kokosowe powstaje w wyniku ekstraktacji tłuszczu z miąższu kokosa, przez co jest gęste, śnieżnobiałe, bardzo tłuste, jedwabiste i kokosowe w smaku.

Woda kokosowa – składniki odżywcze

Palma kokosowa czerpie składniki odżywcze z gleby. Kumulowane są one w owocach po bardzo dokładnym procesie filtracji, który przebiega przez korzenie i całą długość pnia palmy. W wodzie kokosowej znajdziemy bogactwo minerałów, witamin i soli mineralnych. Są to przede wszystkim: potas, magnez, wapń, fosfor, witaminy: C, B1, B2, B3, B5 i B6 oaz kwas laurynowy występujący w mleku matki, co czyni z wody kokosowej idealny napój dla dzieci.

Woda kokosowa – właściwości i odmładzające działanie kinetyny

Dzięki temu, że skład wody kokosowej jest zbliżony do osocza krwi ludzkiej w sposób naturalny jest ona przyswajana przez organizm a wraz z nią wszystkie składniki odżywcze, które zawiera. Kinetyna to hormon znajdujący się zarówno w liściach palmy kokosowej, jak i jej owocach. Dzięki niej liście utrzymują zielony kolor długo po zerwaniu, a kokosy mogą przetrwać długie oceaniczne podróże. Podobnie kinetyna działa na człowieka. Pomaga zachować młody wygląd, hamuje procesy starzenia się skóry oraz wspomaga siły witalne organizmu.

 

Ponadto picie wody kokosowej:

  • reguluje poziom cukru we krwi,
  • doskonale nawadnia organizm,
  • przyspiesza filtrację i oczyszczanie krwi oraz nerek.

 

Woda z kokosa to napój antyalergiczny, dietetyczny, obniżający ciśnienie krwi, niwelujący zaparcia oraz problemy trawienne (jest szczególnie zalecana w zatruciach pokarmowych).

 

Woda kokosowa coraz częściej znajduje zastosowanie w kosmetyce jako składnik kremów odmładzających. Może być też stosowana jako tonik do przemywania skóry, szczególnie podrażnionej i przesuszonej.

 

Kupując wodę kokosową zwróćmy szczególną uwagę na to, aby nie zawierała cukrów i substancji konserwujących. Na rynku dostępna jest w 100% naturalna woda z kokosa. 

 

Przeładuj

Basia Kurdej-Szatan zdradza, kiedy wróci do "M jak miłość"! "Znam już termin"

zobacz 00:51