Woda
© Giuseppe Porzani/Fotolia.com

Czy woda jonizowana wpływa korzystnie na zdrowie?

Woda
© Giuseppe Porzani/Fotolia.com

Zgodnie z obietnicami producentów jonizatorów woda jonizowana opóźnia proces starzenia się, przeciwnicy uważają, że to jedynie zabiegi marketingowe.

 

Producenci jonizatorów wody wymieniają długą listę korzyści, jakie niesie ze sobą picie jonizowanej wody. Jej przeciwnicy uważają, że jest to jedynie chwyt marketingowy, który ma napędzić biznes.

Zalety wody jonizowanej według producentów jonizatorów

Według producentów woda jonizowana bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka.

 

Spośród jej zalet wymieniają m.in.:

Pomimo wielu zalet sami producenci zalecają, aby wody jonizowanej nie piły kobiety w ciąży ani w trakcie karmienia piersią. Również osoby starsze i dzieci powinny zachować ostrożność.

Krytyczne spojrzenie na wodę jonizowaną

Według przeciwników wody jonizowanej sama jej nazwa jest już sprzedażową fikcją i z punktu widzenia chemika jest pustym sloganem. Ponieważ proces jonizacji wody zachodzi w oparciu o elektrolizę, to według przeciwników wody jonizowanej dyskusyjna jest efektywność elektrolizy zachodzącej w jonizatorze, gdyż sam proces elektrolizy wymaga czasu i energii. Zatem zmiany, jakie zachodzą w jonizatorze nie przynoszą tak spektakularnych efektów, jakie obiecują producenci. Natomiast zadowolenie konsumentów i ich relacje z poprawy stanu zdrowia krytycy przypisują działaniu efektu placebo. Innymi słowy to wiara w to, że woda jonizowana tak korzystnie wpływa na zdrowie, poprawia kondycję osób z niej korzystających, nie sama woda.

 

Jonizator wody jest niemałym wydatkiem, gdyż takie urządzenie to koszt od 1000 do 1700 złotych.


Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33