Owoc pigwy
©Peredniankina/Fotolia

Pigwa – właściwości „polskiej cytryny”, która chroni przed przeziębieniem

Owoc pigwy
©Peredniankina/Fotolia

Właściwości pigwy są nieocenione w przypadku walki z przeziębieniem. Lecznicze działanie zawdzięcza dużej zawartości witaminy C, ale również innych minerałów takich jak żelazo, potas i witamina B2. Warto ją jeść, ponieważ wzmacnia organizm i usprawnia pracę układu pokarmowego.

 

Pigwa jest rośliną, która występowała naturalnie na terenach Azji, jednak dziś hodowana jest niemal wszędzie. Jest krzewem jednorocznym, który wydaje owoce w okresie letnim, choć ich pełna dojrzałość występuje na jesień – przeważnie przypada na miesiąc wrzesień. Wtedy też powinien się odbyć zbiór owoców. Pamiętajmy, że są one niesmaczne w surowym stanie, tylko po właściwym przygotowaniu w postaci przetworów.

Pigwa: właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze pigwa zawdzięcza głównie witaminie C. Jest jej aż 7 razy więcej w owocu pigwy niż w cytrynie. Dzięki temu przetwory z pigwy wzmacniają organizm, usprawniają układ odpornościowy oraz skutecznie zwalczają liczne podczas jesiennych słot przeziębienia i grypę. Oprócz witaminy C pigwa zawiera inne ważne składniki odżywcze – np. pektyny, które usuwają toksyny z organizmu, zmniejszając przy tym kaloryczność spożywanych pokarmów oraz pobudzając metabolizm. W owocach pigwy znajdują się również polifenole, które uwalniają wolne rodniki, odpowiedzialne za działanie rakotwórcze w organizmie. Owoc zawiera również garbniki, witaminy: A, PP, B1, B2, B6, magnez, wapń i żelazo.

Co można zrobić z pigwy?

Pigwy nie jada się na surowo, ponieważ jest zbyt twarda i w smaku bywa bardziej kwaśna niż cytryna. Dlatego też przygotowuje się z niej przede wszystkim wszelkiego rodzaju przetwory, które dodawane są do herbaty czy do deserów. Są to m.in.:

  • sok lub syrop;
  • konfitura;
  • dżem;
  • powidła;
  • nalewka (przeważnie robi się z pestek pigwy).

 

Pigwa jest dobrym zastępnikiem cytryny. Najlepiej dodawać ją do herbaty – wzbogaca jej smak i zmienia kolor na bardziej złoty. Dodaje jej również właściwości odżywczych – głównie dzięki wspomnianej wcześniej witaminie C.

 

Więcej na temat witaminy medycyna naturalna
Przeładuj

Ida Nowakowska już wybrała imię dla synka? Będzie tradycyjne! "Nie chcemy zrobić krzywdy dzidziusiowi"

zobacz 02:08