Kwiat ziela
©Alexander Raths/Fotolia

Nagietek: pomaga na żołądek i chroni skórę

Kwiat ziela
©Alexander Raths/Fotolia

Nagietek do picia podawany jest osobom z problemami układu pokarmowego. Polecany jest przy nieżycie żołądka czy chorobie wrzodowej. Z tej rośliny leczniczej możemy przygotować napój do picia czy płukankę.

 

Nagietek to roślina znana od pokoleń jako skuteczny lek na stany zapalne skóry oraz otwarte rany. Odkaża naskórek, działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Okład z nagietka pomaga powrócić kontuzjowanym kończynom sprawność.

Właściwości nagietka

Napój z nagietka ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, rozkurczowe. Nagietek, jako jedna z niewielu roślin leczniczych, działa żółciopędnie, wzmacniając pracę żołądka. Stosowany jest w przypadku:

  • stanów zapalnych gardła,
  • stanów zapalnych skóry,
  • nieżytu żołądka,
  • choroby wrzodowej,
  • chorób woreczka żółciowego,
  • nieprawidłowej pracy jelit i dwunastnicy.

Nagietek do picia

Wywar z nagietka przygotowuje się z kwiatów tej rośliny. Okres kwitnienia przypada na miesiące letnie – od czerwca do września. Wtedy też powinno się zbierać kwiatostan, aby później móc przyrządzać z niego leczniczy napój. Wywar z nagietka zawsze przygotowuje się z zasuszonych płatków kwiatów (1 łyżka ziela) zalewając je wrzącą wodą. Aby napar nabrał właściwości leczniczych powinno się odczekać kwadrans. Taki napój można pić nawet dwa razy dziennie.

 

Nagietek polecany jest przy przewlekłych chorobach układu pokarmowego, ponieważ skutecznie leczy stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej, gardła czy żołądka. Roślina doceniania jest również w przypadku przemywania ran. Nagietek jest częstym dodatkiem do leków (np. występuje w kroplach do oczu) oraz do kosmetyków (np. szamponów).


Więcej na temat miesiączka ginekologia
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36