Kwiat wierzbownicy
©Stéphane Bidouze/Fotolia

Wierzbownica drobnokwiatowa: skuteczny lek na prostatę

Kwiat wierzbownicy
©Stéphane Bidouze/Fotolia

Lecznicze działanie wierzbownicy drobnokwiatowej odkryto stosunkowo niedawno. Skutecznie zwalcza ona przerost prostaty. Sięgają po nią również osoby ze zmianami skórnymi, na przykład z łojotokiem lub trądzikiem.

 

Wierzbownica drobnokwiatowa, inaczej wierzbownica drobnolistna lub wierzbownica wielokwiatowa, jest rośliną popularną w Europie. Jej okres kwitnienia przypada na miesiące letnie – od czerwca do września. Działanie lecznicze wykazują łodygi, liście i kwiaty wierzbownicy.

Wierzbownica drobnokwiatowa: działanie

Wierzbownica drobnokwiatowa ma zbawienny wpływ na łagodny przerost prostaty i stany zapalne pęcherza moczowego. Dodatkowo działa wzmacniająco na skórę, szczególnie w przypadku trądziku i łojotoku. Reguluje gospodarkę hormonalną oraz, jak większość ziół, ma również właściwości moczopędne i kojące.

Wierzbownica drobnokwiatowa: zastosowanie

Wierzbownica drobnokwiatowa wykorzystywana jest do produkcji kosmetyków lub leków przeznaczonych do pielęgnacji skóry. W sklepie zielarskim oraz w aptece łatwo dostępne są również herbatki w saszetkach. Ich koszt nie przekracza 5 złotych. Najwięcej właściwości leczniczych ma jednak napar z zasuszonych liści, kwiatów i łodygi wierzbownicy. Przygotowanie naparu z niego jest proste: wystarczy jedną łyżkę zasuszonego ziela zalać wrzątkiem i odstawić na kwadrans do zaparzenia (najlepiej pod przykryciem). Przy problemach z prostatą lub drogami moczowymi poleca się picie herbaty z wierzbownicy drobnolistnej nawet 2-3 razy dziennie.

 

Wierzbownica drobnokwiatowa to jeden z najbardziej skutecznych leków, wykorzystywanych w medycynie naturalnej przy chorobach dróg moczowych i prostaty u dojrzałych mężczyzn – w wieku od 40 do 60 lat. Roślina łagodzi objawy tych schorzeń, często dołączana jest również do farmakologicznego leczenia.

 

 

 

Więcej na temat trądzik pielęgnacja ciała
Przeładuj

Natasza Urbańska będzie pracować z córką?! Znamy ich plany!

zobacz 01:16