Ujemne kalorie powstają w trakcie trawienia. Ich mechanizm polega na tym, że organizm trawiąc niektóre pokarmy spala więcej kalorii niż dostarcza zjedzony pokarm. Produkty o ujemnej kaloryczności to niektóre owoce i warzywa.

Reklama

Mimo rosnącej popularności produktów o ujemnych kaloriach, nie ma naukowych badań, które potwierdziłyby występowanie tego zjawiska w organizmie. Zgodnie z opinią badaczy, żaden pokarm nie powoduje 100% efektu termicznego, który miałby zapewnić całkowite wykorzystanie kalorii w trakcie trawienia.

Ujemne kalorie - deficyt kaloryczny w organizmie

Mechanizm ujemnych kalorii miałby polegać na tym, że w trakcie przetwarzania i trawienia produktów organizm człowieka spala więcej energii niż wynosi wartość energetyczna dostarczana z pokarmem. Posiłki zawierające produkty o ujemnych kaloriach są długo trawione, przez co możemy spalić więcej energii niż zyskać jedząc je. W organizmie powstaje wówczas deficyt kaloryczny, a organizm zaczyna czerpać energię np. z tkanki tłuszczowej.

Produkty o ujemnych kaloriach – owoce i warzywa

Produkty należące do grupy ujemnych kalorii to najczęściej warzywa i owoce. Produkty te zawierają niski indeks glikemiczny i są bogate w błonnik.

Zobacz także
  • warzywa – szparagi, brokuły, kapusta, ogórek, zielona fasola, cukinia, seler, marchew, kalafior, papryka chili, czosnek, cebula, sałata, pomidor, szpinak, rzodkiew, papryka;
  • owoce – gruszki, truskawki, mango, morele, arbuz, mandarynki, cytryna, żurawina, jagody, ananasy, śliwki, maliny, pomarańcze, jeżyny.

Ujemne kalorie a zdrowa dieta odchudzająca

Żywienie się wyłącznie pokarmami o ujemnych kaloriach nie jest zdrowym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Główna zasadą zdrowej diety jest dostarczanie do organizmu zbilansowanej ilości białka, witamin, minerałów, tłuszczy i węglowodanów. Produkty o ujemnych kaloriach nie dostarczą właściwych dawek białka ani tłuszczu, mogą więc one stanowić element uzupełniający zdrowej diety odchudzającej.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama