Świeże owoce i warzywa.
©peangdao/Fotolia

Fakty na temat ujemnych kalorii

Świeże owoce i warzywa.
©peangdao/Fotolia

Ujemne kalorie powstają w trakcie trawienia. Ich mechanizm polega na tym, że organizm trawiąc niektóre pokarmy spala więcej kalorii niż dostarcza zjedzony pokarm. Produkty o ujemnej kaloryczności to niektóre owoce i warzywa.

 

Mimo rosnącej popularności produktów o ujemnych kaloriach, nie ma naukowych badań, które potwierdziłyby występowanie tego zjawiska w organizmie. Zgodnie z opinią badaczy, żaden pokarm nie powoduje 100% efektu termicznego, który miałby zapewnić całkowite wykorzystanie kalorii w trakcie trawienia.

Ujemne kalorie - deficyt kaloryczny w organizmie

Mechanizm ujemnych kalorii miałby polegać na tym, że w trakcie przetwarzania i trawienia produktów organizm człowieka spala więcej energii niż wynosi wartość energetyczna dostarczana z pokarmem. Posiłki zawierające produkty o ujemnych kaloriach są długo trawione, przez co możemy spalić więcej energii niż zyskać jedząc je. W organizmie powstaje wówczas deficyt kaloryczny, a organizm zaczyna czerpać energię np. z tkanki tłuszczowej.

Produkty o ujemnych kaloriach – owoce i warzywa

Produkty należące do grupy ujemnych kalorii to najczęściej warzywa i owoce. Produkty te zawierają niski indeks glikemiczny i są bogate w błonnik.

  • warzywa – szparagi, brokuły, kapusta, ogórek, zielona fasola, cukinia, seler, marchew, kalafior, papryka chili, czosnek, cebula, sałata, pomidor, szpinak, rzodkiew, papryka;
  • owoce – gruszki, truskawki, mango, morele, arbuz, mandarynki, cytryna, żurawina, jagody, ananasy, śliwki, maliny, pomarańcze, jeżyny.

Ujemne kalorie a zdrowa dieta odchudzająca

Żywienie się wyłącznie pokarmami o ujemnych kaloriach nie jest zdrowym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Główna zasadą zdrowej diety jest dostarczanie do organizmu zbilansowanej ilości białka, witamin, minerałów, tłuszczy i węglowodanów. Produkty o ujemnych kaloriach nie dostarczą właściwych dawek białka ani tłuszczu, mogą więc one stanowić element uzupełniający zdrowej diety odchudzającej. 


Więcej na temat warzywa owoce zdrowe produkty
Przeładuj

Ostatnie pożegnanie Pawła Królikowskiego. Zapamiętamy jego uśmiech i dobre serce!

zobacz 01:36