łyżki z ziołami
Image by LifetimeStock.com

Sposób na przyspieszenie metabolizmu: termogeniki

łyżki z ziołami
Image by LifetimeStock.com

Termogeniki przyspieszają metabolizm, ale powinny być stosowane z umiarem, gdyż ich nadużycie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

 

Jednym ze sposobów na przyspieszenie przemiany materii jest włączenie do diety produktów, które są źródłem substancji termogenicznych.

Jak działają termogeniki

W organizmie człowieka (jako stworzenia stałocieplnego) zachodzą procesy mające na celu wytworzenie ciepła, aby zachować stałą temperaturę ciała. Zespół tych procesów zwany jest termogenezą. Termogeniki powodują uwalnianie ciepła z organizmu, a im więcej ciepła jest wytwarzane, tym większe będzie zużycie energii. Dzięki temu właśnie termogeniki przyspieszają metabolizm, a tłuszcz spalany jest szybciej.

Naturalne termogeniki i suplementy diety

Niektóre naturalne pokarmy są źródłem substancji o działaniu termogenicznym. I tak na przykład kofeina zawarta w kawie (mielonej) czy kwas chlorogenowy zawarty w zielonej herbacie mają działanie termogeniczne. Źródłem tych substancji mogą być również m.in. przyprawy (takie jak ostra papryka, imbir czy pieprz), nasiona mango afrykańskiego czy guarana.

 

W sklepach dostępne są liczne suplementy diety, które zawierają składniki o działaniu termogenicznym. Podczas korzystania z tego typu substancji zalecana jest ostrożność, a w razie jakikolwiek wątpliwości dotyczących własnego stanu zdrowia oraz możliwego działania suplementu na organizm – konsultacja z osobą, która posiada wiedzę z dziedziny farmakologii.

Skutki nadużywania substancji termogennych

Nieumiejętne korzystanie z produktów lub suplementów zawierających składniki o działaniu termogenicznym może mieć bardzo niekorzystny wpływ na organizm i zaburzyć funkcjonowanie wielu układów. Problemy mogą dotyczyć zmian skórnych (np. wysypka), zmian w działaniu układu pokarmowego (np. biegunka, nudności, wymioty), zmian w funkcjonowaniu układu nerwowego (np. bezsenność, lęki) oraz zaburzeń w pracy układu krwionośnego (od lekkiego wzrostu ciśnienia po zatrzymanie akcji serca).

 

Dlatego też stosowanie termogeników zawsze powinno być połączone ze zdrowym rozsądkiem, w przeciwnym razie termogeniczne substancje zaszkodzą, zamiast pomóc.

Więcej na temat odchudzanie suplementy diety
Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47