kromka chleba posmarowana margaryną
Image by LifetimeStock.com

Niebezpieczne tłuszcze trans – czym są?

kromka chleba posmarowana margaryną
Image by LifetimeStock.com

Tłuszcze trans pojawiają się między innymi w margarynie, chipsach, frytkach i batonach czekoladowych. W trosce o zdrowie należy unikać produktów ze sztucznymi tłuszczami trans. Powodują one m.in. cukrzycę typu 2 oraz sprzyjają otyłości.

Czym są tłuszcze trans?

Tłuszcze trans powstają w wyniku sztucznego utwardzania olejów roślinnych. Taki zabieg powoduje wytwarzanie się izomerów trans, które są bardzo groźne dla zdrowia.

 

Na produktach z tłuszczami trans widnieje napis o ich uwodornieniu lub utwardzeniu – oznacza to, że zastosowany został proces, w którym powstają izomery trans.

 

Tłuszcze trans zwiększają poziom złego cholesterolu LDL i obniżają zawartość dobrego cholesterolu HDL.

Gdzie występują tłuszcze trans?

Tłuszcze trans pojawiają się w mleku, maśle, mięsie wieprzowym i wołowym, w baraninie oraz w drobiu. Wymienione produkty są naturalnym źródłem występowania tłuszczów trans. Sztuczne tłuszcze trans powstają poprzez utwardzanie olejów roślinnych i pojawiają się w przetworzonych produktach takich jak: margaryna, frytki i fast food, popcorn, zupy instant, ciastka oraz wyroby czekoladowe. Osobom, którym grozi cukrzyca albo otyłość, zaleca się całkowite wyeliminowanie sztucznych tłuszczów trans ze swojej diety.

 

Naturalne tłuszcze trans nie szkodzą zdrowiu, ponieważ nie są w ogóle przetwarzane. Powstają w organizmie zwierząt przeżuwających. Sztuczne tłuszcze trans są niebezpiecznym składnikiem diety, ponieważ mogą powodować powstawanie i odkładanie się w organizmie złego cholesterolu, a to prowadzi do chorób serca takich jak zawał czy do choroby nowotworowej.

Dlaczego należy unikać tłuszczy trans?

  • sprzyjają rozwojowi cukrzycy;
  • obniżają płodność;
  • są szkodliwe dla kobiet w ciąży;
  • sprzyjają rozwojowi chorób serca;
  • powodują otyłość;
  • sprzyjają rozwojowi choroby nowotworowej;
  • mogą powodować agresję;
  • pogarszają wzrok i pamięć;

Więcej na temat zdrowe produkty zdrowe diety
Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04