migdały, orzechy i żurawina w miseczce
Image by LifetimeStock.com

Superfoods, czyli naturalne produkty pełne witamin i wartości odżywczych

migdały, orzechy i żurawina w miseczce
Image by LifetimeStock.com

Superfoods czyli super pokarmy. Na szczęście bez „superulepszaczy” – w pełni naturalne i mające pozytywny wpływ na zdrowie i urodę.

 

Superfoods to określenie, które nie dotyczy super ulepszonych produktów, a po prostu pokarmów o drogocennych dla zdrowia i urody naturalnych właściwościach. Superfoods warto uwzględnić w codziennej diecie. Lista super produktów jest bardzo długa, poniżej kilka przykładów.

Super owoce, czyli jakie działanie mają owocowe superfoods

Borówki. Borówki dzięki dużej zawartości antyoksydantów pomocne są w profilaktyce nowotworowej. Są bogatym źródłem witaminy A, zatem świetnie wpływają na wzrok, a ekstrakt z borówki wykorzystywany jest w leczeniu chorób siatkówki oka.

 

Granat. Granat to świetny wybór dla kobiet, zwłaszcza w okresie menopauzy lub zmagających się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego – granat pomaga łagodzić ich objawy. Granat to dobry wybór również dla mężczyzn – substancje zawarte w granacie wpływają korzystnie na potencję.


Awokado. Olej zawarty w awokado obniża poziom cholesterolu. Dzięki dużej zawartości potasu reguluje ciśnienie krwi.

Super ziarna, czyli małe, ale wartościowe superfoods

Nasiona lnu. Siemię lniane świetnie sprawdza się jako wsparcie w procesie odchudzania. Podczas podrażnień lub wrzodów żołądka łagodzi uszkodzone błony żołądkowe. Ponadto dzięki dużej zawartości błonnika daje poczucie sytości, a także obniża poziom cukru i lipidów we krwi.

 

Nasiona chia. Chia, inaczej szałwia hiszpańska to źródło drogocennych kwasów omega-3, które wpływają bardzo korzystnie na pracę mózgu, polepszają zdolność koncentracji i zapamiętywania. Działają kojąco na układ nerwowy. Nie bez wpływu pozostają na pracę serca i układ krwionośny – pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu, zapobiegają miażdżycy.

 

Nasiona kminu. Już w medycynie ludowej przypisywano kminkowi liczne korzystne właściwości. Dziś wiadomo, że wpływa korzystnie na metabolizm, reguluje wytwarzanie soków trawiennych oraz pomaga zachować odporność organizmu. Można sięgnąć po kminek w przypadku bólu gardła. Posiada też właściwości rozluźniające, zatem może być pomocą przy bolesnych skurczach.

Super przekąski, czyli jakie wartościowe superfoods można przegryzać

Migdały i orzechy nerkowca. Dzięki orzechom wytwarzany jest hormon szczęścia – serotonina. Poprawiają one nastrój. Korzystnie wpływają niemal na wszystkie procesy zachodzące w organizmie.

 

Gorzka czekolada - im więcej ma w składzie kakao, tym jest zdrowsza. Dzięki swoim właściwościom wpłynie korzystnie na pracę serca, mózgu, mięśni, a nawet nerek.

 

Naturalne produkty bogate w witaminy, mikroelementy czy antyoksydanty są nieocenioną i zdrową pomocą w profilaktyce wielu chorób oraz w dbaniu o dobrą kondycję organizmu.


Przeładuj

Sylwia i Jan zostali rodzicami! Sylwia Bomba zdradza, jaką są parą! Te słowa wzruszają do łez

zobacz 01:50