Jabłko i szklanka wody
Pixabay/mojzagrebinfo/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Srebro koloidalne jako suplement diety – lepiej na nie uważać

Jabłko i szklanka wody
Pixabay/mojzagrebinfo/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Srebro koloidalne jest zawiesiną mikroskopijnych cząsteczek srebra w wodzie. Suplementy diety na bazie srebra koloidalnego są reklamowane jako lek na niemal każdą dolegliwość: od przeziębienia po AIDS. Jego skuteczność nie jest jednak udowodniona. Wiadomo natomiast, że przyjmowanie srebra koloidalnego może mieć poważne skutki uboczne.

Na co ma pomagać srebro koloidalne?

Srebro koloidalne jest przez producentów i dystrybutorów zachwalane jako naturalny antybiotyk, który niszczy wirusy, bakterie i grzyby, zapobiega przeziębieniom, leczy trądzik, gruźlicę, kiłę, cukrzycę, a nawet nowotwory i AIDS. Srebro koloidalne sprzedawane jest w formie płynu do stosowania doustnego lub użytku zewnętrznego.

Czy srebro koloidalne rzeczywiście leczy?

Nie ma żadnych dowodów na to, że srebro odgrywa jakąkolwiek dobroczynną rolę w ludzkim organizmie. Wiadomo natomiast, że srebro może kumulować się w tkankach skóry, wątroby, śledziony, nerek, w mięśniach i mózgu, a jego nadmiar może wywoływać srebrzycę (argyrię). Ta nieodwracalna choroba powoduje zmianę koloru dziąseł i skóry wystawionej na działanie promieni słonecznych na ciemnoszary lub niebieski.

 

Stosowanie srebra koloidalnego może też powodować problemy ze strony układu nerwowego, np. drgawki, może też uszkadzać nerki i wywoływać bóle głowy.

 

Srebro koloidalne stosowane przez kobiety w ciąży zwiększa ryzyko nieprawidłowego rozwoju uszu, twarzy i szyi u ich dzieci.

 

Ponadto przyjmowanie preparatów zawierających srebro utrudnia wchłanianie antybiotyków i osłabia ich działanie.

 

Bilans korzystnych właściwości i możliwych skutków ubocznych wypada więc niekorzystnie dla srebra koloidalnego jako suplementu diety.


Przeładuj

Felek z "Gogglebox" zdradza kulisy show. Dlaczego duża część programu musi być wycięta?

zobacz 00:59