brzozy
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Sok z brzozy oczyści organizm z toksyn

brzozy
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Sok z brzozy ma właściwości lecznicze, przeciwreumatyczne, a nawet przeciwnowotworowe. Jest jedną z cennych substancji, które oczyszczają nasz organizm.

 

Sok z brzozy ma bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Pomoże oczyścić organizm z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii oraz uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Nic więc dziwnego, że tak chętnie po niego sięgamy. Dodatkowo jest tani i łatwo dostępny. Możemy go kupić w każdym supermarkecie, albo zdobyć na własną rękę. Wystarczy tylko rosnąca nieopodal brzoza. Jeśli nie mamy takiej na swoim podwórku i udajemy się do lasu powinniśmy uzyskać zgodę leśniczego. Brzoza to drzewo uznawane za pospolite w drzewostanach, więc nie powinien być to problem.

Jak uzyskać sok z brzozy?

Istnieje kilka metod, które pozwolą nam uzyskać sok z drzewa. Pierwsza z nich to nawiercenie w pniu otworu głębokości około 3 cm i wprowadzeniu do niego wężyka. Sok leci wtedy szybko i precyzyjnie.

Jeśli trafimy na pochylone drzewo, z którego łatwiej zebrać sok, możemy wykorzystać drugi sposób. Nacinamy siekierką pień pod kątem 45° i czekamy aż wypłynie sok. Pamiętajmy, że sok znajduje się pod korą, więc nacięcia powinny być rozległe, ale niezbyt głębokie.

Sok z brzozy w medycynie ludowej

Sok z brzozy wykorzystywany jest w medycynie naturalnej od bardzo dawna. Już wieki temu doceniono jego działanie oczyszczające, oraz właściwości wzmacniające organizm i poprawiające przemianę materii. Oprócz tego jest źródłem wielu mikro i makroelementów – m. in. wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, witaminy C. Najcenniejszy, bo zawierający najwięcej składników odżywczych jest sok pozyskiwany bezpośrednio z pnia drzewa.

Na co wpływa sok z brzozy?

Oczyszczające właściwości bzowina zawdzięcza swojemu wpływowi na dwa narządy odpowiedzialne za detoksykację naszego organizmu, a mianowicie na nerki oraz wątrobę. Sok usprawnia pracę nerek, a przyspieszona wówczas diureza przyczynia się do szybszego usuwa toksyn. Bzowina wspomaga również wątrobę w oczyszczaniu krwi ze zbędnych produktów przemiany materii, alkoholu oraz innych szkodliwych składników dostarczanych z pożywieniem.

 

Sok z brzozy można pić przez cały rok, ale warto wiedzieć, że najwięcej wartości odżywczych znajdziemy w świeżym, nieprzetworzonym soku. Taki napój zbierany jest wiosną, gdyż czas jego zbiorów przypada właśnie na tę porę roku. Ułamuje się gałęzie brzozy, z których po około minuty powinien wypłynąć sok. Bzowiny nie można podgrzewać, gdyż wysokie temperatury niszczą jej dobroczynne właściwości.

Wzmacniające działanie soku z brzozy

Dziennie zaleca się wypijać 1-2 szklanki soku w ciągu dnia, aby substancja zadziałała na nasz organizm w sposób oczyszczający i wzmacniający. Należy też wprowadzić odpowiednią dietę, bogatą w warzywa i owoce. Wtedy oczyszczanie będzie naprawdę skuteczne. Poza detoksem organizmu sok z brzozy przyspieszy metabolizm, wzmocni odporność, pomoże w walce z trądzikiem oraz korzystnie wpłynie na stan naszych włosów i paznokci. Nie można też zapominać, aby w trakcie picia bzowiny dodatkowo nie „zaśmiecać” organizmu – niewskazane są wtedy fast foody, alkohol, papierosy, słodycze.

Przeciwwskazania do picia soku z brzozy

Soku z brzozy nie powinny pić osoby z niedrożnością dróg moczowych, obrzękami z powodu niewydolności serca lub nerek, ani uczuleni na pyłek lub liście brzozy. Podczas picia soku z brzozy mogą pojawić reakcje alergiczne w postaci wysypki, pokrzywki lub świądu albo nudności. Należy wtedy przestać spożywać ten napój.

Przeładuj

Sylwia i Jan zostali rodzicami! Sylwia Bomba zdradza, jaką są parą! Te słowa wzruszają do łez

zobacz 01:50