Seler naciowy jest bogaty w składniki odżywcze – zawiera witaminy z gruby B, witaminę PP, C i E oraz minerały: fosfor, cynk, magnez, wapń, potas, żelazo Warzywo zawiera przeciwutleniacze, chroniące przed nowotworami oraz kwas foliowy (szczególnie cenny dla kobiet w ciąży).

Reklama

Seler naciowy pomaga zrzucić zbędne kilogramy - jest warzywem niskokalorycznym – ma jedynie 13 kalorii w 100 gramach, a jego indeks glikemiczny (poziom glukozy we krwi po spożyciu produktu) wynosi 15.

Seler naciowy dostępny jest w dwóch odmianach: pascal – o ciemnozielonym zabarwieniu i seler naciowy złocisty – o żółtej barwie liści i jasnych łodygach. Najmłodsza odmiana warzywa została wyhodowana w Stanach Zjednoczonych – w kraju tym seler naciowy jest bardzo popularny. Kupując warzywo należy zwrócić uwagę na jego wygląd – łodygi powinny być jędrne i twarde.

Zobacz także

Wykorzystaj oferowany przez PizzaPortal kod i zamów na obiad wyjątkową w smaku, a dodatkowo zdrową zupę selerową.

Seler naciowy – walory zdrowotne i kulinarne

Seler naciowy wzmacnia odporność, dlatego szczególnie warto spożywać go w okresie wzmożonych zachorowań na grypę i przeziębienia. Warzywo pomaga także pozbyć się zaparć oraz wspomaga leczenie zapalenia dróg oddechowych i chorób płuc. Korzeń selera naciowego warto jeść, aby zmniejszyć ciśnienie krwi i wspomóc pracę układu moczowego. Warzywo najlepiej jeść na surowo – nie traci wtedy cennych witamin i minerałów. Aby wzbogacić smak selera, można go połączyć z jabłkiem – zarówno w formie surówki, jak i koktajlu. Sok z selera wypity na czczo oczyszcza organizm z toksyn, wygładza skórę, wzmacnia włosy, usuwa obrzęki, nawilża organizm, a także pomaga zwalczyć objawy bólu stawów. Seler naciowy nadaje wyrazisty smak i aromat zupom. Warzywo można przechowywać w lodówce nie dłużej niż tydzień.

Seler naciowy to również naturalny afrodyzjak – zawiera aminokwas, który rozszerza naczynia krwionośne, podobnie jak pigułki na potencję.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama