Propolis to środek na grzybicę, którego działanie zostało potwierdzone przez lekarzy. Propolis, inaczej kit pszczeli, to substancja żywiczno-woskowa produkowana przez pszczoły. Propolis, z którego chcemy wykonać nalewkę lub wykorzystać jako okład, najlepiej kupić u pszczelarza.

Reklama

Propolis – działanie grzybobójcze i przeciwbakteryjne

Grzybicę wywołują drożdżaki i gronkowce, z którymi bardzo dobrze radzi sobie kit pszczeli. Frakcje propolisu (skład) są zmienne, bowiem zależą od rodzaju substancji zebranych przez pszczoły. Kit pszczeli składa się z żywicy, wosku, polifenoli, polisacharydów, ziaren pyłku i olejków.

Propolis na grzybicę – leki z apteki

Kit pszczeli pomaga pozbyć się różnego rodzaju grzybicy, np. grzybicy stóp, paznokci, skóry głowy, pachwin. Badania przeprowadzone przez Instytut Naukowo-Badawczy Chorób Skórnych i Wenerycznych w Gorki wykazały, że maść na bazie propolisu usuwa grzybicę i nie powoduje nawrotów – lek okazał się skuteczny u 100% pacjentów. Stosowane przez lekarzy preparaty na bazie propolisu – maść i aerozol, skutecznie leczą świąd i ogniska chorobowe nawet w przypadku grzybic, które głęboko atakują tkankę skórną. Propolis radzi sobie z grzybicą zlokalizowaną również w trudno dostępnych, intymnych miejscach - w aptece można kupić czopki dopochwowe, które szybko przynoszą oczekiwane rezultaty.

Propolis na grzybicę – leki wykonane samodzielnie

Propolis świetnie radzi sobie z grzybicą, dlatego warto udać się do pszczelarza i samodzielnie sporządzić lek na chorobę.

Zobacz także

a) leki na grzybicę stosowane zewnętrznie

Jeśli chcemy otrzymać preparat stosowany zewnętrznie na grzybicę, wystarczy zalać 40 gramów propolisu 200 mililitrami spirytusu i pozostawić na tydzień. Następnie nasącza się wacik w mieszance propolisu i spirytusu i przykłada na zmienione miejsce. Po kilku dniach objawy powinny ustąpić.

b) lek na grzybicę do picia

Propolis nadaje się także do picia – można z niego przyrządzić nalewkę. 50 gramów oczyszczonego i podzielonego na małe kawałki propolisu należy zalać 1 i 1/4 szklanki spirytusu, a następnie szczelnie zamknąć i na dwa tygodnie umieścić w zaciemnionym miejscu. Ważne jest, żeby dwa razy dziennie potrząsać nalewkę. Po upływie 14 dni powinno się oddzielić płyn od osadu, przelewając go przez gazę. Nalewkę dobrze jest przechowywać w szklanych, ciemnych butelkach.

Propolis należy spożywać regularnie, w małych odstępach czasu, w niewielkich porcjach – np. pół łyżeczki co 2-3 godziny przez pierwsze 3 dni, a później 1 łyżeczka do trzech posiłków – śniadania, obiadu, kolacji.

Reklama

Propolis na grzybicę – przeciwwskazania

Z propolisu powinny zrezygnować osoby, które mają uczulenie na kit pszczeli. Dotyczy to zwykle ludzi mających uczulenia na użądlenia pszczół, obciążonych alergicznymi chorobami skóry i dróg oddechowych.

Reklama
Reklama
Reklama