Pokrzywa indyjska
© dule964/Fotolia.com

Odchudzające działanie forskoliny zawartej w pokrzywie indyjskiej

Pokrzywa indyjska
© dule964/Fotolia.com

Pokrzywa indyjska jest tropikalną rośliną, której korzeń zawiera forskolinę, substancję o właściwościach leczniczych. Przyjmowanie pokrzywy indyjskiej w postaci kapsułek lub sproszkowanego ekstraktu może pomóc w odchudzaniu.

 

Forskolina według opinii bazujących na badaniach naukowych może zapobiegać efektowi jojo czyli ponownemu przybieraniu na wadze u osób, które się odchudzały.

Właściwości i zastosowanie pokrzywy indyjskiej

Substancją aktywną, która odpowiada za lecznicze działanie suplementów diety z pokrzywy indyjskiej, jest forskolina (znana też jako coleanol). Tradycyjna indyjska medycyna, ajurweda, zalecała stosowanie pokrzywy indyjskiej w leczeniu chorób serca i bolesnych skurczów. Obecnie forskolina jest wykorzystywana w terapii astmy, nadciśnienia, jaskry, alergii, egzemy, łuszczycy, bolesnych miesiączek oraz bezsenności. Jako suplement diety stanowi ona jednak przede wszystkim popularny środek na odchudzanie.

Działanie pokrzywy indyjskiej

Wyniki badań wskazują na to, że forskolina może nasilać lipolizę, czyli proces rozkładu tkanki tłuszczowej i hamować syntezę lipidów w komórkach tkanki tłuszczowej. W ten sposób stymuluje ona organizm do wykorzystywania tkanki tłuszczowej jako podstawowego źródła energii (zobacz badania http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3025542/). Na tej podstawie przypuszcza się, że substancja ta wspomaga spalanie tłuszczu bez utraty masy mięśniowej (zobacz badania http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16129715/). Badania przeprowadzone na grupie kobiet z umiarkowaną nadwagą pokazały natomiast, że przyjmowanie 250 mg forskoliny dwa razy dziennie przez 12 tygodni nie tyle sprawiło, że schudły, co zapobiegało ponownemu przybieraniu na wadze. Nie wystąpiły przy tym żadne niepokojące skutki uboczne w zakresie kontrolowanych czynników, takich jak m.in.: enzymy mięśniowe i wątrobowe, elektrolity, białe i czerwone krwinki, hormony i ciśnienie tętnicze (zobacz badanie http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2129145/). Potwierdzałoby to opinię o odchudzających właściwościach pokrzywy indyjskiej. Może ona zapobiegać efektowi jojo, który często niweczy efekty odchudzania. Powinna jednak być stosowana jako uzupełnienie racjonalnie opracowanej i przestrzeganej diety odchudzającej.

Gdzie kupić pokrzywę indyjską i w jakiej postaci jest ona dostępna

Pokrzywę indyjską można kupić w postaci kapsułek i sproszkowanego ekstraktu, zawierających wyciąg z korzenia rośliny. Dostępne one są w sklepach zielarskich, także tych internetowych. Buteleczka zawierająca 60 kapsułek kosztuje ok. 30-60 złotych. Natomiast półkilogramowe opakowanie ekstraktu kosztuje ok. 100-150 zł. Cena zależy od tego, ile procent wyciągu z pokrzywy indyjskiej zawiera dany produkt. Ta wartość wynosi zazwyczaj od 10 do 20%.

Przeciwwskazania do używania preparatów z pokrzywy indyjskiej

Preparaty zawierające forskolinę nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży, ponieważ mogą one zahamować rozwój płodu. Należy ich unikać także podczas karmienia piersią.

 

Osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny konsultować z lekarzem zamiar stosowania pokrzywy indyjskiej. Zawarta w niej forskolina może podnosić ciśnienie krwi i wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi w leczeniu nadciśnienia i chorób serca. Pokrzywy lekarskiej nie powinny też stosować osoby, które mają problem z krzepliwością krwi, forskolina zwiększa ryzyko wystąpienia krwotoków.


  • Kwiaty kasztanowca zawierają wiele składników odżywczych. W domu możesz przygotować nalewkę z kasztanowca

Przeładuj

Eurowizja 2020: Kto pojedzie z Polski? Oto wszyscy kandydaci!

zobacz 00:50