świeża roślina - pięciornik gęsi
© An-T/Fotolia

Pięciornik gęsi - do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego

świeża roślina - pięciornik gęsi
© An-T/Fotolia

Złotnik, czyli pięciornik gęsi, zawiera dużo witaminy C, flawonoidy (uszczelniają naczynia krwionośne), garbniki (łagodzą stany zapalne błon śluzowych i hamują krwawienia z naczyń krwionośnych), sterole (obniżają poziom złego cholesterolu), sole mineralne. Wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego, działa przeciwskurczowo, hamuje biegunki.

 

Pięciornik gęsi (nazywany również srebrnikiem pospolitym, złotnikiem i drabinką) to roślina wieloletnia, kwitnąca na żółto (od maja do września), o liściach zielonych z wierzchu i srebrzystych pod spodem. Rośnie dziko na terenach wilgotnych, łąkach, pastwiskach, brzegach rzek i stawów, czasami nawet na podwórkach. Na leczniczą wartość pięciornika gęsiego mają wpływ łodygi. Srebrnik pospolity należy suszyć w miejscu zaciemnionym i suchym.

Pięciornik gęsi – właściwości zdrowotne

Pięciornik gęsi pomaga leczyć schorzenia wątroby, kamicę żółciową, zapalenie pęcherzyka żółciowego i trzustki. Napar ze srebrnika łagodzi zmiany trądzikowe, przyspiesza gojenie się ran. Płukanki na bazie pięciornika gęsiego warto stosować przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Napar ze srebrnika pospolitego złagodzi bóle menstruacyjne.

Zastosowanie srebrnika pospolitego

Srebrnik stosuje się wewnętrznie i zewnętrznie. Aby sporządzić napar z pięciornika gęsiego, łyżkę ziela należy zalać szklanką wrzącej wody i parzyć 15 minut pod przykryciem. Zaleca się picie naparu z drabinki trzy razy dziennie po pół szklanki. Żeby przygotować odwar z pięciornika gęsiego, łyżkę zioła należy zalać szklanką gorącej wody, przykryć i doprowadzić do wrzenia, po czym gotować jeszcze 5 minut. Po tym czasie, należy odstawić odwar na 15 minut i odcedzić. Nie należy pić częściej niż 3 razy na dobę po pół szklanki. Srebrnik pospolity można zastosować także jako kompres – wtedy nie jest konieczne odcedzanie odwaru. Jałowy materiał moczy się, a następnie przykłada w zmienione i/lub bolące miejsce.

 

Kobiety w ciąży i matki karmiące stosowanie pięciornika gęsiego powinny skonsultować z lekarzem.


Przeładuj

Natasza Urbańska będzie pracować z córką?! Znamy ich plany!

zobacz 01:16