ostropest plamisty
©shogun133/Fotolia

Ostropest plamisty oczyści organizm i poprawi pracę mózgu

ostropest plamisty
©shogun133/Fotolia

Ostropest plamisty działa oczyszczająco i antynowotworowo. Ostropest chroni wątrobę przed szkodliwymi substancjami i doskonale wpływa na pracę mózgu.

 

Ostropest plamisty wyglądem przypomina oset i kwitnie na fioletowo. To roślina pochodząca z rodziny astrowatych.

Ostropest plamisty – jak wygląda?

Ostropest plamisty przypomina wyglądem oset i osiąga wysokość 1,5 m. Liście rośliny zawierają liczne, białe plamki. Ostropest plamisty kwitnie od lipca do wczesnej jesieni.

Jakie działanie ma ostropest plamisty?

Ostropest plamisty zawiera flawonoidy i sylimarynę, które oczyszczają organizm z toksyn. Ponadto roślina ma działanie odtruwające i antynowotworowe. Ostropest plamisty korzystnie wpływa na pracę mózgu, a sylimaryna w nim zawarta zmniejsza działanie wolnych rodników. Jej właściwości pozytywnie wpływają na koncentrację i pamięć. Ziele wykorzystuje się w leczeniu cukrzycy typu II, a także przy zmniejszeniu stężenia cholesterolu. Ostropest plamisty jest bogaty w witaminę E, która ma działanie przeciwutleniające. Ochrania też wątrobę przed szkodliwymi substancjami i obniża poziom bilirubiny, czyli barwnika którego większa ilość powoduje żółknięcie gałek ocznych i skóry. Roślina również ogranicza ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Ostropest plamisty – gdzie kupić?

Ostropest plamisty można kupić w sklepach zielarskich i w sklepach ze zdrową żywnością. Można też go kupić przez internet, czy bezpośrednio od ludzi uprawiających tę roślinę. 

Więcej na temat zioła
Przeładuj

Czy nowy Quebonafide podoba się Natalii Szroeder? Piosenkarka zdobyła się na szczere wyznanie

zobacz 01:33