wywar z pokrzywy
©Madeleine Steinbach/Fotolia.com

Dieta oczyszczająca po świętach: oczyszczanie organizmu poprawia samopoczucie

wywar z pokrzywy
©Madeleine Steinbach/Fotolia.com

Dieta oczyszczająca po świętach może być jedno- lub kilkudniowa. Diety kilkutygodniowe wymagają nadzoru specjalisty lekarza lub dietetyka. Żeby dodatkowo nie obciążać organizmu, który musi radzić sobie z trudnymi warunkami zimowymi, warto stosować diety krótsze.

Oczyszczanie organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii oraz nadmiaru wody, która może powodować obrzęki, polega na ułatwieniu im drogi na zewnątrz. Jest to możliwe dzięki rezygnacji z produktów ciężkostrawnych i takich, do przetworzenia których organizm musi zużyć dużo energii. Zamiast tego warto zażyć dużą dawkę witamin i minerałów oraz zdrowej wody.

Jak schudnąć po świętach? Dieta oczyszczająca jednodniowa i kilkudniowa

Jak schudnąć po świętach? Przede wszystkim rezygnując z tłustych i ciężkich potraw, ciast, używek oraz nieregularnego jedzenia. Dobre efekty może przynieść jednodniowa głodówka. Polega ona na tym, że przez 24 godziny nie przyjmuje się żadnych pokarmów, można pić wyłącznie wodę niegazowaną bez dodatków. Zaleca się dodatkowo w tym czasie nieużywanie kosmetyków. Pomaga to zlikwidować obrzęk i znacznie poprawia samopoczucie, likwiduje uczucie ciężkości i wspiera organizm w powrocie do zwykłego trybu żywienia bez objadania się.

Trzydniowa dieta oczyszczająca także redukuje opuchliznę ciała oraz poprawia samopoczucie, a dodatkowo oczyszcza układ pokarmowy, regulując jego pracę, likwidując zaparcia. Dzięki niej poprawia się też wygląd cery, która wygląda promiennie i z której mogą zniknąć niedoskonałości powstałe w wyniku świątecznego „zaśmiecenia” i przeciążenia organizmu. Ta dieta oczyszczająca polega na rezygnacji z mięsa, tłuszczów zwierzęcych oraz słodyczy i słonych przekąsek na rzecz warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Kluczowe jest picie nie mniej niż 1,5 litra wody niegazowanej dziennie.

Dłuższe diety oczyszczające tuż po świętach mogą nadwyrężyć organizm, ponieważ po obżarstwie i leniuchowaniu nagła zmiana trybu żywienia wywołuje szok. Dlatego dieta po świętach powinna być krótka. Dłuższe kuracje warto zastosować już po Nowym Roku, chociaż karnawał to nie najłatwiejszy czas na odchudzanie.

Zioła przyspieszające chudnięcie i oczyszczanie organizmu

Jak oczyścić organizm po świętach przy pomocy ziół? Wystarczy napary z poszczególnych ziół pić regularnie, by wspomóc detoksykację organizmu. Pierwsze efekty można zauważyć dopiero po kilku dniach, a w niektórych przypadkach – po kilku tygodniach.

Dzięki działaniu moczopędnemu napary z pokrzywy, zielonej herbaty, mniszka lekarskiego czy lipy przyspieszają wydalanie toksyn z organizmu. Wypłukują w ten sposób tzw. piasek z układu moczowego, zapobiegając powstawaniu kamieni nerkowych. Usuwają też nadmiar kwasu moczowego, co przynosi poprawę samopoczucia szczególnie osobom cierpiącym na choroby reumatyczne.

Zioła na odchudzanie oczyszczają i wspierają działanie narządów wewnętrznych, zwłaszcza wątroby i nerek. Mają przez to pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia, redukują zmęczenie i dodają energii oraz poprawiają kondycję cery.

Przeładuj

"Hotel Paradise": Kto odpadł za szybko? Klaudia El Dursi zdradza, kogo jest jej najbardziej szkoda

zobacz 01:10