Kobieta
Image by Lifetimestock.com

Analiza składu ciała – wiek kalendarzowy, a wiek biologiczny

Kobieta
Image by Lifetimestock.com

Analiza składu ciała pozwala kontrolować faktyczną kondycję organizmu. Odpowiednie urządzenie określa wiek biologiczny – inaczej wiek fizyczny bądź metaboliczny, który niekiedy znacznie odbiega od wieku rzeczywistego. Analizę składu ciała wykonuje się zarówno profilaktycznie, jak i pomocniczo w leczeniu m.in. otyłości.

Urządzenie do analizy składu ciała

Pomiar składu ciała wykonuje się za pomocą specjalistycznego aparatu medycznego. W zależności od typu sprzętu, może on podawać bardziej lub mniej szczegółowe informacje na temat składu ludzkiego ciała. Analizę można przeprowadzić dzięki elektrodom przyczepionym do ciała, przez które przesyłany jest prąd elektryczny o niskim natężeniu.

Analiza składu ciała – komponenty organizmu

Analiza składu ciała pozwala poznać stan organizmu i tzw. biologiczny wiek, który określa się na podstawie parametrów takich, jak masa ciała, procentowa zawartość tłuszczu, w tym tzw. otyłość brzuszna, ilość wody w organizmie, zawartość białka i minerałów, masa mięśniowa. Analiza składu ciała określa również minimalne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

Analiza składu ciała – wskazania do wykonania badania

Analizę składu ciała powinny zrobić wszystkie osoby, którym zależy na zrzuceniu kilogramów, ponieważ zwykła waga łazienkowa określa jedynie ogólną masę ciała. W trakcie odchudzania bardzo często traci się wodę, wskutek czego waga spada – nie jest to jednak faktyczne schudnięcie. Należy skupić się na gubieniu tkanki tłuszczowej i budowaniu tkanki mięśniowej - analiza składu ciała pozwala monitorować, czy odchudzanie zmierza w dobrym kierunku. Jest to istotny wskaźnik dla osób aktywnych fizycznie, a także każdej osoby, której zależy na zdrowym trybie życia.

Analiza składu ciała – przeciwwskazania

Analizy składu ciała nie powinny robić kobiety w ciąży, epileptycy, osoby, które mają metalowe implanty, stymulatory elektroniczne.

  

Przeładuj

Czy nowy Quebonafide podoba się Natalii Szroeder? Piosenkarka zdobyła się na szczere wyznanie

zobacz 01:33