kiełbasa z grilla
Flickr/Christopher Craig/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Nie licz kalorii, przejdź na dietę Atkinsa

kiełbasa z grilla
Flickr/Christopher Craig/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Dieta Atkinsa polega na spożywaniu dużych ilości mięsa. Jeśli lubisz jeść, a nie lubisz liczyć kalorii, to ta niskowęglowodanowa dieta jest stworzona dla ciebie.

Czym jest dieta Atkinsa?

Robert Atkins w 1973 roku zaproponował dietę, która zadebiutowała w Ameryce. Opiera się na dostarczaniu organizmowi jak największej ilości tłuszczów, głównie zwierzęcych, np. mięsa i ryb, a unikaniu żywności zawierającej cukry proste i złożone. Szynka, kiełbasa, pieczywo – to produkty, które możesz spożywać nie ograniczając się. Główną przyczyną nadwagi są węglowodany, a więc fundament diety powinien składać się z produktów białkowych i tłuszczów.

Etapy diety Atkinsa (każdy trwa dwa tygodnie)

  • Pierwszy etap polega na redukcji węglowodanów. Należy spożywać ich 20 g na dobę (to na przykład jedna średnia kromka pszennego chleba). Zakazane jest jedzenie owoców i pieczywa, gdyż w swoim składzie mają skrobię. Wystrzegaj się także mleka i jogurtów, ale za to możesz jeść niektóre warzywa (sałatę, szpinak, pomidory, ogórki, pietruszkę, cebulę, kalarepę, czy seler). Poza tym pij gorzką herbatę. Powinnaś jeść około 4-5 posiłków dziennie.
  • Na drugim etapie diety, tzw. diecie właściwej, zwiększamy ilość węglowodanów od 30 do 50 g. Dozwolone jest jedzenie owoców o bardzo małym indeksie glikemicznym, np. malin, truskawek, czy jagód.
  • W trzecim etapie diety Atkinsa możesz sobie pozwolić na dodanie cukrów. Pamiętaj, aby nie łączyć ich z tłuszczem zwierzęcym i jajkami. Jedz około 5 posiłków dziennie, ale śniadanie i podwieczorek muszą składać się z mięsnych przekąsek:

Przeciwwskazania diety Atkinsa:

  • nadciśnienie
  • miażdżyca
  • wysoki poziom cholesterolu

Jeśli cierpisz na którąś z tych chorób, zrezygnuj z tego sposobu odchudzania. Może okazać się niebezpieczne dla twojego zdrowia.

 

Jeśli zdecydujesz się na niskowęglowodanową dietę Atkinsa, nie zapominaj o przyjmowaniu odpowiednich dawek witamin, których brakuje w terapii. Smażenie mięsa zastąp gotowaniem bądź pieczeniem, a warzywa staraj się gotować na parze. Wypijaj około 2 litrów wody każdego dnia.


Więcej na temat odchudzanie zdrowe diety
Przeładuj

Jak Ania z "Hotelu Paradise" wspomina związek z Tindera? Zdradziła również, jaki ma typ mężczyzny

zobacz 02:11