Niepolakanek mnisi
Image by LifetimeStock.com

Niepokalanek mnisi – na klimakterium i na przedwczesny wytrysk

Niepolakanek mnisi
Image by LifetimeStock.com

Niepokalanek mnisi reguluje gospodarkę hormonalną – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Kobietom pomaga przejść przez okres klimakterium. U mężczyzn pomaga na przedwczesny wytrysk.

 

Niepokalanek mnisi jest rośliną, która przywędrowała do nas z terenów Basenu Morza Śródziemnego i Azji Środkowej. Jest bardzo ceniony ze względu na swój wygląd (podobny do lawendy) i chętnie wykorzystywany jako element dekoracyjny w przydomowych ogródkach. Jego właściwości lecznicze polegają przede wszystkim na regulacji pracy gospodarki hormonalnej, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Niepokalanek mnisi – działanie lecznicze

Niepokalanek mnisi bywa również nazywany pieprzowym ze względu na wygląd jego owoców, które do złudzenia przypominają pieprz. To właśnie one są surowcem leczniczym tej rośliny. Niepokalanek reguluje pracę układu hormonalnego u kobiet i u mężczyzn w następujący sposób:

  • zmniejsza poziom prolaktyny, dzięki czemu jest szczególnie zalecany przy kuracji schorzeń takich jak nadmierna produkcja tego hormonu oraz spowodowany tym trądzik, zaburzenia miesiączkowania;
  •  łagodzi objawy klimakterium i zespołu napięcia przedmiesiączkowego, dzięki działaniu estrogennemu;
  • wpływa na poprawę czynności ciałka żółtego;
  • łagodzi bolesne obrzmienia piersi - mastodynia i mastalgia;
  • jest pomocny przy dolegliwościach takich jak: przedwczesny wytrysk, nadmierne napięcie seksualne.

Niepokalanek mnisi usuwa obrzęki spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie oraz niweluje napięcia nerwowe, wahania nastroju i rozdrażnienie.

Niepokalanek mnisi - zastosowanie

Niepokalanek jest ceniony ze względu na swoje walory estetyczne. To wiecznie zielony pięknie kwitnący krzew osiągający nawet 5 m wysokości. Po roztarciu liści wydziela przyjemny korzenny zapach. Ma fioletowe podłużne kwiatostany. Niestety niepokalanek nie występuje w Polsce ze względu na mroźne zimy, można go za to spotkać w krajach basenu Morza Śródziemnego jako popularną roślinę ozdobną.

 

Niepokalanek mnisi stosowany jest w formie nalewek, tabletek, naparów. Przy czym należy pamiętać, że spożycie zbyt dużej ilości – ponad 250 mg w preparacie roślinnym może spowodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak zgaga, nudności oraz świąd skóry i uczucie osłabienia.

 

Więcej na temat zgaga zioła
Przeładuj

W "Przyjaciółkach" Wiktor zdradził Patrycję? "Jestem pewna!" Zobaczcie, co się wydarzy w kolejnym odcinku!

zobacz 00:30