Napar ze skrzypu polnego
© goldbany/Fotolia.com

Napar ze skrzypu na zdrową cerę i przemianę materii

Napar ze skrzypu polnego
© goldbany/Fotolia.com

Dzięki dużej zawartości krzemionki skrzyp polny wzmacnia włosy i paznokcie. Ma właściwości łagodzące i przyspiesza gojenie ran, działa odkażająco, dlatego napar ze skrzypu można stosować do przemywania uszkodzonej skóry.

 

Napar ze skrzypu sprawdzi się też jako płukanka do ust podczas zapalenia dziąseł czy gardła. Picie 1 szklanki naparu ze skrzypu codziennie przez 60 dni reguluje przemianę materii.

Napar ze skrzypu do cery płytko unaczynionej

Napar ze skrzypu ukoi cerę naczynkową, regularnie stosowany zmniejszy kruchość naczyń i poprawi ich wygląd. Dwie łyżki suszonego skrzypu należy parzyć przez 10 minut w szklance wrzątku, napar przecedzić i wacikiem nakładać na twarz, lekko wklepując. W problemach cery naczyniowej pomogą też okłady z odwaru ze skrzypu.

Napar ze skrzypu do płukania jamy ustnej i dla włosów oraz paznokci

W stanach zapalnych dziąseł i jamy ustnej oraz gardła można wspomagająco stosować napar ze skrzypu. Używa się go jako płukanki, a sporządza z łyżki suszu i 1 szklanki wrzątku. Ziele należy zalać wrzątkiem i gotować na małym ogniu przez 5 minut, a potem zostawić na kolejne 10 minut pod przykryciem. Taką płukankę można stosować też na włosy – w efekcie zostaną one wzmocnione i dłużej pozostaną świeże. Napar przygotowany według przepisu działa na włosy i paznokcie także od wewnątrz. By je wzmocnić, trzeba pić napar ze skrzypu 3 razy w ciągu dnia.

Działanie antyseptyczne naparu ze skrzypu

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym herbata ze skrzypu sprawdzi się też leczniczo w zapaleniu spojówek i w formie okładów na trudno gojące się rany skóry. 5 łyżek suszu należy gotować w litrze wody przez pół godziny, a potem wywar przecedzić. Gazę nasączoną naparem ze skrzypu należy wymieniać 3 lub 4 razy dziennie.

Napar ze skrzypu w schorzeniach dróg moczowych

Herbata ze skrzypu polnego działa moczopędnie, zwiększa ilość oddawanego moczu. Napar działa delikatnie, dlatego zaleca się jego picie w łagodnych stanach zapalnych układu moczowego. Napój ma zastosowanie w leczeniu skazy moczanowej, gośćca i kamicy moczowej. Pity trzy razy w ciągu dnia pozwala złagodzić problem nietrzymania moczu.

Napar ze skrzypu na krzepliwość krwi

Skrzyp uszczelnia naczynia, zwiększa krzepliwość krwi, przyspiesza gojenie ran. Dzięki tym właściwościom można używać skrzypu do leczenia hemoroidów, wspomagająco w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Ze względu na zwiększanie krzepliwości krwi napar ze skrzypu pomoże także na zbyt obfite miesiączki czy krwawienia z nosa.

Które rośliny nadają się do sporządzenia wywaru?

Żeby skorzystać z właściwości skrzypu polnego, należy zebrać odpowiednie rośliny, do naparu i odwaru nadają się tylko pędy płonne. Przypominają one malutkie choinki i są całe zielone, szorstkie w dotyku. Natomiast w zielarstwie nie używa się pędów zarodnionośnych. Można je odróżnić dzięki temu, że pędy zarodnionośne mają kłos o długości około 2 centymetrów i w kolorze brunatnym, pędy płonne tego kłosa nie mają. Najlepiej skrzyp zbierać od połowy lipca do końca sierpnia. Pędy należy ściąć na wysokości 10 do 15 centymetrów, pozostawiając dolną część.

 

Więcej na temat składniki odżywcze zioła
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36