Różne rodzaje kasz
© matka_Wariatka/Fotolia.com

Która kasza jest najzdrowsza?

Różne rodzaje kasz
© matka_Wariatka/Fotolia.com

Kasze są źródłem błonnika oraz witamin i minerałów. Kasze są cennym produktem w dobrze zbilansowanej diecie, a włączenie ich do jadłospisu korzystnie wpłynie na organizm.

 

Zasada dotycząca wielu innych zdrowych produktów sprawdza się również w przypadku kasz – im mniej przetworzona jest kasza w procesie produkcji, tym lepiej.

Kasza jaglana

Spośród kasz, jaglana ma najwięcej witamin z grupy B. Obfituje w łatwo przyswajalne białko. Jest źródłem żelaza, miedzi oraz krzemionki. Dzięki swoim właściwościom zasadotwórczym sprzyja gospodarce kwasowo-zasadowej organizmu i świetnie sprawdza się jako produkt odkwaszający organizm. Nie zawiera skrobi ani glutenu. W 100 gramach kaszy jaglanej jest ok. 350 kcal.

Kasza gryczana

Kasza gryczana jest źródłem cennych aminokwasów (tryptofanu i lizyny) oraz błonnika. Wśród kasz jest najcenniejszym źródłem magnezu. Bogatsza w witaminy i mikroelementy jest niepalona kasza gryczana. Ma ona podobne właściwości odkwaszające organizm jak kasza jaglana. Obfituje również w witaminy z grupy B, wapń oraz fosfor. W 100 gramach kaszy jaglanej jest ok. 336 kcal.

Kasza jęczmienna

Pęczak, kasza perłowa, kasza wiejska – to kasze jęczmienne różniące się stopniem rozdrobienia. Kasza jęczmienna jest cennym źródłem błonnika i zawiera dużo skrobi. Można w niej znaleźć witaminy z grupy B, jak i witaminę K i E, kwas foliowy, cynk, krzem oraz wapń. W 100 gramach pęczaku jest ok. 334 kcal.

Kasza owsiana

Kasza owsiana jest źródłem wartościowego, lekkostrawnego białka, dobrych tłuszczów oraz obfituje w witaminy z grupy B, błonnik, wapń i magnez oraz cenne aminokwasy. Ze względu na swoją konsystencje sprawdza się jako dodatek do farszu lub składnik kotletów. W 100 gramach kaszy owsianej jest ok. 125 kcal.

Kuskus

Bogate źródło białka oraz błonnika – kuskus zawiera też żelazo, sód oraz witaminy z grupy B. Jest lekkostrawny. Na jego korzyść przemawiać może również szybki i prosty sposób przygotowania – porcję kaszy należy zalać gorącą wodą i poczekać, aż kuskus tę wodę wchłonie. W 100 gramach kaszy kuskus jest ok. 346 kcal.

Kasza manna

Kasza manna ma najmniej błonnika, witamin i mikroelementów wśród kasz. Dla niektórych osób może okazać się lepszym wyborem – jest lekkostrawna, zatem sprawdzi się w okresie rekonwalescencji. Zawiera również jod, zatem polecana jest osobom zmagającym się z problemami z tarczycą. W 100 gramach kaszy manny jest ok. 365 kcal.

 

Przeładuj

"Dziewczyny z Dubaju" przebiją pod względem popularności "365 dni"? Doda już to wyliczyła!

zobacz 01:59