Źródła wapnia
© 13smile/Fotolia.com

Przyczyny, objawy i leczenie nadmiaru wapnia - hiperkalcemii

Źródła wapnia
© 13smile/Fotolia.com

Nadmiar wapnia we krwi to hiperkalcemia. Choroba może być wywołana przez zaburzenia hormonalne lub nadmierną suplementację. Objawia się m.in. osłabieniem mięśni i częstym oddawaniem moczu.

 

Hiperkalcemię leczy się zależnie od przyczyny, która ją wywołała. Jest to np. normalizacja poziomu hormonów bądź stosowanie leków zmniejszających wchłanianie wapnia z kości.

Przyczyny nadmiaru wapnia we krwi

Wyróżnia się dwa rodzaje przyczyn hiperkalcemii: zależne od PTH (parathormonu, który reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową) i niezależne od niego.

 

Do przyczyn PTH-zależnych należą:

 • pierwotna nadczynność przytarczyc – może być spowodowana rakiem przytarczyc, gruczolakiem lub też gruczolakami występującymi w większej ilości,
 • zespoły paraneoplastyczne – jest to grupa objawów poprzedzających pojawienie się nowotworu nawet o kilka miesięcy lub kilka lat. Tkanka nowotworowa wytwarza czasem PTH i prowadzi do hiperkalcemii. Tego typu objawy powinny być wskazaniem do diagnostyki onkologicznej.

 

Przyczyny PTH-niezależne wywołujące hiperkalcemię to:

 • zatrucie witaminą D będące efektem przedawkowania suplementów,
 • stosowanie leków moczopędnych (tiazydów),
 • choroba nowotworowa, szczególnie w fazie przerzutów do kości,
 • długotrwałe unieruchomienie, które wpływa na zmniejszenie gęstości kości.

 

Najczęstsze przyczyny nadmiaru wapnia w organizmie to nadczynność przytarczyc oraz nowotwory (90%).

Nadmiar wapnia – objawy

Nadmiar wapnia we krwi ma wpływ na: działanie ośrodkowego układu nerwowego, serca i nerek, krzepnięcie krwi, a także funkcjonowanie enzymów.

 

Hiperkalcemia może objawiać się następująco:

 • powodując wielomocz, a co za tym idzie – odwodnienie.
 • wydalanie wapnia wraz z moczem może wywołać kamicę nerek,
 • hiperkalcemia powoduje wymioty, nudności, zaparcia oraz utratę apetytu,
 • przy zbyt wysokim poziomie wapnia może pojawić się też metaliczny smak w ustach,
 • hiperkalcemia jest przyczyną nadciśnienia tętniczego, nierównomiernego bicia serca (niemiarowości) i przyspieszonego bicia serca (tachykardii),
 • podwyższony poziom wapnia w organizmie może spowodować bóle głowy, senność,
 • hiperkalcemia osłabia mięśnie.

 

Przewlekła hiperkalcemia prowadzi do odkładania się fosforanów i wapnia w różnych narządach: nerkach, rogówce, tkance otaczającej stawy, błonie śluzowej żołądka, ścianach naczyń. Ten stan nazywany jest wapnicą.

 

Niebezpieczne jest przekroczenie poziomu 3,75 mmol/l wapnia we krwi. Przy takim stężeniu pojawia się przełom hiperkalcemiczny, który powoduje zaburzenia świadomości, zaburzenia rytmu serca imitujące w EKG zawał, wymioty i nudności oraz silny ból brzucha, a także śpiączkę.

Nadmiar wapnia – jak leczyć

Aby podjąć odpowiednie leczenie, należy znaleźć przyczynę zbyt wysokiego poziomu wapnia we krwi i wyleczyć ją. Najczęściej pacjent z hiperkalcemią jest obficie nawadniany. Dzięki temu wapń zostaje szybciej wydalony wraz z moczem. Podaje się do 5 l soli fizjologicznej razem z moczopędnym lekiem wydalającym wapń, np. furosemidem. W czasie leczenia koniecznie należy kontrolować parametry nerek.

 

Mniejsze wchłanianie wapnia z kości gwarantują kalcytonina i bisfosfoniany. Wchłanialność wapnia z przewodu pokarmowego obniżą glikokortykosteroidy. Przy niewydolnych nerkach jedyną metodą leczenia hiperkalcemii jest dializoterapia.


Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48