Nadmiar potasu
© Stasique/Fotolia.com

Przyczyny, objawy i leczenie nadmiaru potasu

Nadmiar potasu
© Stasique/Fotolia.com

Nadmiar potasu w organizmie (hiperkaliemia, hiperpotasemia) może być spowodowany m.in. zażywaniem niektórych leków. W przypadku hiperkaliemii nerki nie są w stanie pozbyć się nadmiaru pierwiastka z organizmu. Pojawia się mrowienie, osłabienie mięśni, a nawet dochodzi do ich porażenia.

 

Nadmiar potasu prowadzi co wielu schorzeń, a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci. Najczęściej jest spowodowany przedawkowaniem leków i niewłaściwą suplementacją.

Przyczyny hiperpotasemii

Nadmiar potasu może być spowodowany zbyt dużą dawką pierwiastka dostarczaną wraz z pożywieniem do organizmu. Najczęściej jednak do hiperpotasemii dochodzi na skutek przedawkowania leków i suplementów. Przedawkowanie potasu może nastąpić z powodu przyjmowania leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego – mamy wówczas do czynienia z hiperkaliemią polekową. Do powstania hiperkaliemii mogą przyczyniać się choroby nerek, wrzody żołądka, zapalenie błony śluzowej jelit, częste przetaczanie krwi oraz żywienie dożylne. Wysokie stężenie potasu we krwi towarzyszy także sepsie.

Objawy nadmiaru potasu

Z hiperkaliemią mamy do czynienia, kiedy stężenie potasu w osoczu przekracza 5,5 mmol / l.

 

Nadmiar potasu mogą sygnalizować zaburzenia pracy układu:

  • nerwowego - drętwienie kończyn, mrowienie, drgawki, apatia,
  • mięśniowego - skurcze, porażenie mięśni,
  • krążenia – zaburzenia pracy serca.

Nadmiar potasu we krwi jest bardzo niebezpieczny. Stężenie większe niż 7 mmol/l jest wręcz śmiertelne. W grupie osób z takim lub wyższym poziomem potasu zaobserwowano śmiertelność na poziomie 35-67% .

Leczenie nadmiaru potasu we krwi

Leczenie hiperkaliemii zależy m.in. od stężenia potasu w organizmie i szybkości, z jaką postępuje choroba. Jeśli wyniki badania EKG nie są alarmujące, leczenie można zacząć od podania leków moczopędnych lub żywic jonowymiennych (leków wiążących kwasy żółciowe), przyspieszających wydalanie potasu. Stosuje się także glukozę z insuliną, wapń, wodorowęglany oraz przeprowadza zabieg hemodializy (za pomocą specjalnego filtra usuwa się zbędny pierwiastek). Należy również wystrzegać się produktów zawierających potas, przede wszystkim: suszonych owoców, bananów, awokado, owoców cytrusowych, ziemniaków, cielęciny, jajek, groszku i pomidorów.


  • Jesteś zestresowany, trudno ci się skupić i zauważasz mimowolne drgania mięśni? Jeżeli dodatkowo pijesz dużo kawy może grozić ci niedobór magnezu.
  • Witaminy i mikroelementy to niezbędny składnik dobrze zbilansowanej diety. Sprawdź, jaka jest rola potasu w organizmie.
  • Puchną ci nogi i dużo się pocisz, może to skutek niedoboru potasu. Poznaj objawy niedoboru i nadmiaru tego pierwiastka. 

Przeładuj

Jak Ania z "Hotelu Paradise" wspomina związek z Tindera? Zdradziła również, jaki ma typ mężczyzny

zobacz 02:11