Liść mącznicy - Folium uva-ursi, zawiera od 3 do 12% substancji czynnej, w tym glikozydów fenolowych i garbników fenolowych, które są skutecznym elementem terapii dróg moczowych. Mącznica lekarska to lek roślinny, który niekiedy zastępuje lub wspomaga kurację antybiotykową.

Reklama

Oddawanie moczu kilka lub kilkanaście razy na godzinę, niewspółmierna ilość moczu do odczucia konieczności skorzystania z toalety, pieczenie i/lub palenie w trakcie lub po oddaniu moczu to objawy problemów z układem moczowym.

Mącznica lekarska - wygląd

Mącznica lekarska to roślina z rodziny wrzosowatych, występująca w Polsce w północnej części niżu oraz w górach. Ma zielone liście i czerwone owoce (substancją leczniczą są liście). Mącznica lekarska pomaga w zakażeniu dróg moczowych i zapaleniu pęcherza moczowego – dostępna jest w formie suszu i preparatów leczniczych – tabletek i mieszanek ziołowych, np. w połączeniu ze skrzypem polnym.

Mącznica lekarska - dawkowanie

W przypadku suszu dwie łyżki mącznicy lekarskiej należy zalać szklanką zimnej wody, zostawić na 12 godzin, odcedzić, zagotować i pić trzy razy dziennie. Jeśli mącznica przyjmowana jest w formie tabletek, nie należy przekraczać dawki 3 gramów mącznicy lekarskiej. Lek można stosować 7 dni, po tym czasie należy skonsultować się z lekarzem. W żadnym wypadku nie można stosować mącznicy lekarskiej dłużej niż przez 14 dni i nie częściej niż 5 razy w roku. Przedawkowanie grozi wystąpieniem nudności, anemią, uszkodzeniem żołądka.

Zobacz także

Mącznica lekarska – przeciwwskazania

Mącznica lekarska nie może być spożywana przez osoby w stanie pooperacyjnym nerek, przewodu pokarmowego, nieżycie błony śluzowej żołądka. Z mącznicy powinny zrezygnować osoby do 12. roku życia, kobiety w ciąży i matki karmiące.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama