kobieta patrząca na owoce na stole
Image by LifetimeStock.com

Czy warto liczyć kalorie na diecie? Skupienie na kaloriach przeszkadza w odchudzaniu

kobieta patrząca na owoce na stole
Image by LifetimeStock.com

Liczenie kalorii może być źródłem stresu, a hormony wytwarzane pod wpływem stresu wzmagają apetyt. Dlatego lepiej zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze.

 

Dobrze znać swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i w posiłkach dostarczać liczbę kalorii adekwatną do własnych potrzeb, ale bezwzględne przeliczanie każdego produktu na kalorie dla większości osób jest zbędne.

Same kalorie to nie wszystko

Większą korzyść niż skrupulatne wyliczanie kaloryczności posiłków może przynieść unormowanie godzin ich jedzenia oraz dieta bogata w produkty nieprzetworzone lub niskoprzetworzone. Istotny jest nie tylko bilans energetyczny, ale także zawartość w diecie produktów białkowych, tłuszczowych i węglowodanowych. Gdyby jedynie kalorie były istotne, nie miałoby większego znaczenia, czy 300 kcal dostarcza się organizmowi dzięki sałatce z kurczakiem, czy paczce chipsów. A jak powszechnie wiadomo to jakość jedzenia w dużej mierze odpowiada za proces chudnięcia i ogólną kondycję organizmu. Dlatego dobrze wiedzieć mniej więcej jakie jest dzienne zapotrzebowanie na kalorie, ale ważniejsze jest to, aby organizmowi regularnie dostarczyć wartościowej energii w postaci zdrowej, nieprzetworzonej żywności.

Kto powinien dokładnie przeliczać liczbę spożywanych kalorii?

Są nieliczne grupy, które powinny skoncentrować się na liczeniu kalorii bardziej niż pozostali. Na przykład osoby, które mają problem z przybraniem na wadze, a zależy im na zwiększeniu masy ciała, powinny bliżej przyjrzeć się swojemu dziennemu bilansowi energetycznemu, bo może okazać się, że nie przyjmują właśnie wystarczająco kalorycznych posiłków. Również kulturyści i osoby aktywnie trenujące w celu uzyskania bardzo konkretnych efektów faktycznie powinny większą uwagę przyłożyć do bilansu energetycznego. Istotne wtedy staje się zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego przed i po treningu w sposób właściwy, tzn. tak, aby dostarczyć konkretną liczbę kalorii z konkretnymi produktami.

Kto może potraktować kalorie bardziej ulgowo?

Kaloriami aż tak bardzo nie powinny się przejmować osoby, które po prostu chcą nieco schudnąć. Wówczas lepszy efekt dadzą regularne i zdrowe posiłki, które pozwolą na utrzymanie metabolizmu na wysokim poziomie i to sprzyjać będzie chudnięciu. Skrupulatne liczenie kalorii u wielu osób jest po prostu źródłem stresu – te osoby też powinny raczej odpuścić sobie szczegółowe obliczenia, bo hormony wydzielane pod wpływem stresu powodują m.in. potrzebę sięgnięcia po coś do jedzenia, więc efekt może być odwrotny.

 

Liczenie kalorii ma być jedną z pomocy osiągnięcia zamierzonych celów, a nie powinno stać się zmorą i celem samym w sobie.


Więcej na temat odchudzanie diety odchudzające
Przeładuj

Weronika Rosati odradzała Julii Wieniawa udział w "Tańcu z Gwiazdami". Dlaczego?!

zobacz 02:00