Ziemniaki
©robynmac/Fotolia

Węglowodany o wysokim IG: banany, ziemniaki i marchewka

Ziemniaki
©robynmac/Fotolia

Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym to produkty, po zjedzeniu których następuje nagły wyrzut glukozy do krwi, w efekcie czego mamy niekontrolowane napady głodu. Węglowodany zawarte są w produktach spożywczych, takich jak zboża, czyli np. w pieczywie, ale także warzywach, owocach, słodyczach, nabiale. Jedzenie produktów, które zawierają węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym prowadzi do otyłości i cukrzycy.

Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym a otyłość

Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym mają stężenie glukozy równe lub większe niż 70. Ich zjedzenie skutkuje odkładaniem się niechcianej tkanki tłuszczowej. Zawartość indeksu glikemicznego zmienia się w zależności od tego, czy np. produkt jest jedzony na surowo, czy też poddawany obróbce cieplnej, a w przypadku owoców – od ich dojrzałości (w drugim i trzecim przypadku stężenie indeksu glikemicznego wzrasta). Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym są niemal od razu trawione, co sprzyja otyłości (jesteśmy coraz częściej głodni, potrzebujemy coraz więcej jedzenia, żeby zaspokoić głód). Regularne skoki glukozy wpływają na pogorszenie pracy trzustki. Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym należy jeść jak najrzadziej, np. raz w miesiącu.

Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym – przykłady

Poniżej znajduje się lista węglowodanów wraz z informacją o poziomie indeksu glikemicznego:

  • piwo – 110,
  • skrobia modyfikowana – 100,
  • smażone lub pieczone ziemniaki, chleb pszenny, mąka ziemniaczana – 90,
  • marchew gotowana, płatki kukurydziane, kukurydza prażona, seler gotowany – 85,
  • bób gotowany – 80,
  • dojrzały banan, arbuz, daktyle, dynia, ziemniaki gotowane, biszkopty, bułki pszenne, chipsy, makaron pszenny, cukier, napoje gazowane – 70.

 

Węglowodany powinny stanowić 55% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Należy wybierać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, unikać słodyczy i produktów z mąki oczyszczonej.


Przeładuj

Zobaczymy Dodę w "The Voice of Poland"? Fani bardzo chcą, ona też... Czy pojawiła się propozycja?

zobacz 02:27