owoce kruszyny pospolitej
©mates/Fotolia

Oczyszczające działanie kruszyny pospolitej

owoce kruszyny pospolitej
©mates/Fotolia

Kruszyna pospolita pomaga na niestrawność i kłopoty z wątrobą. Stosowana jest w diecie oczyszczającej organizm. Wywaru z kruszyny nie należy nadużywać, bo może spowodować zatrucie, wymioty i biegunkę.

 

Kruszyna pospolita jest krzewem liściastym, osiągającym wysokość do 7 metrów. Rośnie w całej Europie, w Afryce północno-zachodniej, w Azji Mniejszej oraz na północy Syrii, Iraku i Iranu. W Polsce kruszyna rośnie na terenach nizinnych oraz górskich. Nazwa kruszyny wzięła się od jej kruchych, cienkich gałęzi. Krzew zaczyna kwitnąć w maju i przekwita z początkiem jesieni. Kwiaty kruszyny przekształcają się w ciemne, prawie czarne kulki. Owoc jest trujący, jednak w odpowiednich dawkach wraz z korą stanowi lekarstwo na przeczyszczenie.

Właściwości kruszyny pospolitej: oczyszcza i pobudza

Kruszyna pobudza pracę jelita grubego – rozrzedza znajdujące się w nim treści i ułatwia wydalanie. Dzięki flawonoidom, garbnikom i saponinom stanowi również antidotum na niestrawność i problemy z wątrobą. Należy pamiętać, że kruszyna działa leczniczo wyłącznie po ususzeniu i zmieleniu na proszek.

Oczyszczający przepis z kruszyny pospolitej

Do naczynia wlać szklankę wody i wsypać pół łyżki zmielonej kory kruszyny. Przygotowane składniki gotować na małym ogniu przez około 15 minut, a następnie odstawić na 10 minut, aby wywar naciągnął i był mocniejszy. Zaleca się picie ćwiartki szklanki tego gorzkiego wywaru wieczorem jako środek na przeczyszczenie.

Przeciwwskazania do spożywania kruszyny pospolitej

Niewskazane jest przyjmowanie kruszyny przez kobiety ciężarne oraz w czasie karmienia piersią oraz przez osoby po zabiegu usunięcia wyrostka robaczkowego. Nie zaleca się stosowania kruszyny również w przypadku hemoroidów bądź chorób nerek. Ze względu na antranoidy, nie wolno podawać kruszyny dzieciom poniżej 10. roku życia.

 

Nie należy stosować kruszyny zbyt długo, ponieważ może uzależnić, odwodnić i znacznie pogorszyć stan jelita grubego. Spożywanie kruszyny w zbyt dużych ilościach powoduje silne zatrucie – wymioty i biegunkę.

 

Więcej na temat zdrowe produkty zdrowe diety
Przeładuj

"Hotel Paradise": Tak Klaudia El Dursi przygotowywała się do nowej roli. Jak jej poszło?

zobacz 00:45