Kropla kozłka lekarskiego na łyżce
Image by LifetimeStock.com

Kozłek lekarski, czyli waleriana, na stres – wycisza i uspokaja

Kropla kozłka lekarskiego na łyżce
Image by LifetimeStock.com

Kozłek lekarski, inaczej waleriana, leczy bezsenność spowodowaną nerwicą. Zioło pomaga pozbyć się nadpobudliwości ruchowej, poprawia poziom koncentracji, pozytywnie wpływa na umysł. Wszystkie osoby, które prowadzą stresujący tryb życia powinny włączyć walerianę do diety.

 

Kozłek lekarski to wieloletnie zioło, które rośnie w Europie i Stanach Zjednoczonych. Kwitnie na biało, czasem z odcieniem fioletowym lub różowym. Do celów leczniczych wykorzystuje się korzeń i kłącze kozłka lekarskiego. Dobroczynne właściwości kozłka lekarskiego i wyciągu z niego znano już w średniowieczu (zioło wykorzystywano przede wszystkim jako lek na padaczkę). Korzeń kozłka lekarskiego zawiera waltraty, które oddziałują na centralny system nerwowy, kojąc nerwy.

Kozłek lekarski – lek na nerwicę i nadciśnienie

Kozłek lekarski pomaga zlikwidować objawy nerwicy: drżenie rąk, palpitacje serca, potliwość, paniczne lęki, napięcie mięśniowe. Kozłek lekarski warto stosować pomocniczo przy nadciśnieniu tętniczym (łagodzi objawy nadciśnienia, takie jak opuchnięcia kończyn).

Kozłek lekarski – sposób przygotowania i dawkowanie

Kozłek lekarski można stosować w formie herbaty (dostępne w aptekach i sklepach zielarskich), nalewek, wyciągów (naparów), kompresów, tabletek. Aby przygotować napar, korzeń kozłka lekarskiego należy posiekać, a następnie przez 8-10 godzin trzymać w zimnej wodzie. Kozłek lekarski ma nieprzyjemny zapach, dlatego można dodać kilka kropel wody miętowej, przecedzić i pić jedną filiżankę trzy razy dziennie (drugi sposób przyrządzania naparu to zalanie zioła wrzątkiem na 3 minuty i przecedzenie). 1/3 łyżeczki nalewki można dodać do szklanki mleka z łyżką miodu. Zioła nie należy w ciągu roku spożywać dłużej niż przez miesiąc. W aptece można kupić nalewkę – 5 ml najlepiej wypić przed snem. Zewnętrznie dodaje się zioło do kąpieli lub stosuje jako kompres (gazę przykłada się do bolącego miejsca – kozłek lekarski łagodzi bóle mięśni).

 

Nie odnotowano poważnych skutków ubocznych stosowania kozłka lekarskiego. Zdarza się, że osoby, które go wypiją, odczuwają ból głowy i żołądka. Ważne, żeby kozłka lekarskiego nie pić więcej niż 3 filiżanki dziennie i nie częściej niż przez miesiąc w ciągu roku. W przypadku tabletek należy dostosować się do zaleceń zawartych na ulotce.

Przeładuj

Gorąca bitwa Patryka i Karola w "The Voice of Poland"! Jurorzy nie wytrzymali...

zobacz 01:48