różowy kozłek lekarski
©dutchlight/Fotolia

Kozłek lekarski – zioło stosowane na bezsenność i nerwy

różowy kozłek lekarski
©dutchlight/Fotolia

Waleriana działa uspokajająco, rozkurczająco i obniża ciśnienie krwi. Kozłek lekarski, czyli waleriana stosowana jest na stres, bóle menstruacyjne i ataki astmy.

 

Kozłek lekarski zwany także walerianą rośnie na glebach żyznych, wilgotnych i przeważnie zacienionych. Ma on 1,5 metra wysokości, łodygi obrośnięte są liśćmi, a wierzchołki białymi kwiatami, niekiedy przyjmującymi odcień różu i fioletu.

Kozłek lekarski – właściwości

Kozłek lekarski posiada właściwości lecznicze i jest wykorzystywany w medycynie naturalnej. Zawiera olejki eteryczne, alkaloidy, kwas walerenowy, kwasy organiczne, terpeny i trójterpeny. Najwięcej leków powstaje ze świeżego korzenia kozła lekarskiego. Waleriana ma wiele właściwości leczniczych.

Kozłek lekarski – zastosowanie

Kozłek lekarski ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Roślina działa uspokajająco, więc podaje się go osobom nerwowym i cierpiącym na bezsenność. Ma także działanie rozkurczające, dlatego stosuje się go na bóle miesiączkowe, bóle brzucha, a także w okresie przekwitania u kobiet. W dodatku kozłek lekarski sprawdza się przy kolkach, astmie, obniża wysokie ciśnienie krwi. Osobom stresującym się zaleca się picie ziółek z kozła lekarskiego.

Kozłek lekarski – napar

By uzyskać napar z kozłka lekarskiego należy jedną łyżeczkę suszu zalać filiżanką wrzątku i odstawić pod przykryciem na 15 minut. Wywar należy pić trzy razy dziennie po jednej filiżance nie dłużej niż przez miesiąc. Po miesiącu napój należy odstawić na co najmniej 2 tygodnie.

 

Więcej na temat zioła
Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48