wysypana z torebki suszona roślina
Image by LifetimeStock.com

Korzeń arcydzięgla – napary i nalewki na kłopoty z układem pokarmowym

wysypana z torebki suszona roślina
Image by LifetimeStock.com

Korzeń arcydzięgla pobudza wydzielanie soku żołądkowego i śliny oraz produkcję enzymów trawiennych – pentagastryny i pepsyny – w żołądku. Dzięki olejkowi eterycznemu, zioło przynosi ulgę w bólach brzucha i skurczach żołądka. Pomoże przy wzdęciach, zaparciach i odbijaniu.

 

Arcydzięgiel, zwany także dzięgielem litworem, to roślina znana już w średniowieczu – zakonnicy zalecali żucie korzeni, aby dożyć sędziwego wieku. Pochodzi z północnej Europy. W Polsce zioło rośnie w Sudetach i Karpatach. Roślina nadaje się do uprawy w ogródku – na żyznych i wilgotnych glebach. Świeże korzenie zbiera się w październiku. W sklepach zielarskich można kupić wysuszony korzeń dzięgla litwora. Korzeń arcydzięgla usprawnia krążenie krwi wokół układu pokarmowego, dzięki czemu przyspiesza wchłanianie składników pokarmowych.

Korzeń arcydzięgla pomoże na żołądek

Napary i nalewki z korzenia arcydzięgla doskonale wpływają na pracę układu pokarmowego, m. in. pomagają leczyć wrzody i niestrawność.

 

Na wrzody najlepiej zastosować mieszankę ziołową – odwar z korzenia arcydzięgla połączyć z piołunem i szałwią. Pić filiżankę dziennie przed posiłkiem (nie przekraczać 3 filiżanek dziennie). Korzeń arcydzięgla to znakomita baza pod nalewki - 50 gramów korzenia arcydzięgla litwora należy połączyć z 20 gramami korzenia arniki i litrem wina (najlepiej białego), a następnie wymieszać i przechowywać przez tydzień pod przykryciem w chłodnym miejscu. Po upływie 7 dni odcedzić i pić kieliszek przed posiłkiem.

 

Aby przygotować odwar z korzenia arcydzięgla należy rozdrobnić korzeń (tak, by otrzymać 2 łyżki stołowe zioła), a następnie zalać 2 szklankami przegotowanej wody. Po 20 minutach przecedzić. Pić po 100 ml przed posiłkiem (w ciągu dnia maksymalnie można spożyć 300 ml). Wywaru i nalewki z korzenia arcydzięgla nie powinno się stosować dłużej niż miesiąc w ciągu roku.

Korzeń arcydzięgla – przeciwwskazania

Korzenia arcydzięgla nie powinny zażywać osoby z nadwrażliwością na promienie słoneczne oraz ze stanami zapalnymi wyrostka robaczkowego i kłębuszków nerkowych. W przypadku kobiet w ciąży, matek karmiących, cukrzyków i dzieci, stosowanie zioła należy skonsultować z lekarzem.

Przeładuj

Weronika Rosati odradzała Julii Wieniawa udział w "Tańcu z Gwiazdami". Dlaczego?!

zobacz 02:00