©paolofusacchia/Fotolia

Lecznicze właściwości jodłowca

©paolofusacchia/Fotolia

Jałowiec pospolity, inaczej jodłowiec, jest znany i stosowany w Europie od wieków. Jego krzewy można znaleźć w całej Polsce. Niegdyś uważano, że ma magiczne właściwości, a do dziś ma zastosowanie w ziołolecznictwie.

Owoc jałowca pospolitego, czyli szyszkojagody

Substancje lecznicze zawierają liście i przede wszystkim szyszkojagody, nazywane również jagodami jałowca. Zawierają dużo olejku eterycznego, a także kwasy organiczne, żywice, sole mineralne, goryczkę (pobudzającą wydzielanie soku żołądkowego i wzmagającą apetyt) oraz flawonoidy (ułatwiające trawienie i dezynfekujące drogi moczowe). Są wykorzystywane do wytwarzania naparów z jałowca, a także wina czy piwa jałowcowego.

Olejek jałowcowy

Olejek jałowcowy ma zastosowanie przy łagodzeniu dolegliwości reumatycznych, a kąpiele z jego dodatkiem działają relaksująco. Polecany jest zwłaszcza osobom, mającym problemy skórne, na przykład rozstępy, trądzik. Pozytywnie wpływa także na funkcjonowanie układu pokarmowego – zwiększa łaknienie, stymuluje wydzielanie żółci i soku żołądkowego.

Właściwości lecznicze jałowca pospolitego

Jałowiec pospolity ma działanie żółciopędne, moczopędne i wykrztuśne. Może być dodatkowo stosowany przez osoby, cierpiące na nieprawidłową pracę jelit, a także leczące się na kamicę moczową. Dezynfekują drogi moczowe oraz zwiększają ilość wydalanego moczu. Polecane są także przy problemach z trawieniem, ponieważ pobudzają wydzielanie soków trawiennych i żółci.

Przeciwwskazania do stosowania jałowca pospolitego

Jałowca pospolitego nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, ponieważ ma silne działanie poronne. Również osoby z zaawansowaną chorobą nerek powinny unikać tej rośliny, ponieważ dodatkowo podrażni i tak uszkodzone narządy. Długie stosowanie wyciągów z jagód jałowca może wywołać stany zapalne układu pokarmowego i nerek nawet u zdrowych ludzi. Niezależnie od stosowanego preparatu, według polskich zaleceń dawka dobowa surowca nie powinna być większa niż 5 g. Unia Europejska zezwala na 10 g dobowej dawki. Nie należy jałowca przyjmować długotrwale.

Więcej na temat zdrowe diety zioła
Przeładuj

Z okazji urodzin Party.pl Izabela Janachowska wybrała cztery najpiękniejsze suknie ostatnich czterech lat!

zobacz 01:53