Tłuste danie
Image by Lifetimestock.com

Metabolizm tłuszczów polega na rozbijaniu ich do coraz prostszych cząsteczek

Tłuste danie
Image by Lifetimestock.com

Organizm wykorzystuje tłuszcze do pozyskania energii i do jej gromadzenia. Metabolizm tłuszczów polega na stopniowym rozbijaniu lipidów i wchłanianiu ich do krwi. Gdy ich metabolizm jest zbyt wolny, bardzo trudno jest schudnąć mimo starań.

Metabolizm tłuszczów – rozkład tłuszczów przez organizm na mniejsze cząstki

Proces trawienia tłuszczów rozpoczyna się w żołądku, a następnie w dwunastnicy. Tam są one rozbijane na drobniejsze fragmenty, by mogły zostać lepiej i szybciej strawione i wchłonięte w kolejnych etapach. Następnie metabolizm tłuszczów przebiega w jelicie cienkim i udział w nim bierze trzustka. Część rozbitych na mniejsze cząsteczki lipidów trafia do krwi, a część ponownie się ze sobą łączy, tworząc triglicerydy.

Katabolizm i anabolizm – dwie podstawowe funkcje tłuszczów w organizmie

Rozbite na drobne cząsteczki tłuszcze utleniają się i wytwarzają energię niezbędną organizmowi do działania – ten proces nazywa się katabolizmem. Drugim ważnym procesem, z którym wiąże się metabolizm tłuszczów, jest anabolizm. Polega on na zbudowaniu z drobnych cząsteczek lipidów złożonych związków i wykorzystanie ich do budowy organów i tkanek.

Gdy metabolizm tłuszczów jest zbyt wolny, schudnięcie jest niemożliwe

Zbyt wolny metabolizm nie tylko sprawia, że wykorzystanie składników odżywczych jest nieefektywne, ale też uniemożliwia zrzucenie zbędnych kilogramów i skutkuje nadmierną budową tkanki tłuszczowej. Charakterystycznym objawem zbyt wolnego metabolizmu jest brak efektów mimo wyczerpujących ćwiczeń. Często zdarza się również, że dochodzi do przyrostu tkanki tłuszczowej mimo głodówki czy znacznego ograniczenia jedzenia. Organizm wówczas dostaje sygnał, że powinien zmagazynować więcej energii, by funkcjonować nadal na tym samym poziomie – efektem tego jest odkładanie tłuszczu, nawet w zupełnie nowych miejscach na ciele niż dotychczas.

Metabolizm można przyspieszyć

Kluczem do przyspieszenia metabolizmu tłuszczów jest zbilansowana dieta. Zbilansowana, czyli zawierająca również węglowodany. Nie wolno się głodzić, bo wówczas organizm o wiele szybciej tworzy zapasy, przewidując, że być może nie dostanie wystarczającej ilości potrzebnych do funkcjonowania składników odżywczych. Liczbę kalorii pochłanianych dziennie należy zmniejszać stopniowo, terapia szokowa zadziała odwrotnie. Wysiłek należy także zwiększać stopniowo i bardzo ważne jest, by ćwiczyć regularnie. Metabolizm przyspieszy także detoksykacja organizmu wspomagana poprzez picie dużych ilości wody, nawet do 2 litrów dziennie. Procesy metaboliczne przebiegają sprawniej, gdy człowiek nie jest w ciągłym stresie.

 

Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43