Efekt jojo to wahania wagi, które występują po następującym kolejno po sobie tyciu i chudnięciu. Efektem jojo zagrożone są osoby, które stosują nieprawidłowe metody odchudzania, a także ci, u których w rodzinach występuje otyłość.

Reklama

Przepis na szybkie schudnięcie bez efektu jojo

  • Przede wszystkim jedz śniadania. Nie martw się, organizm w ciągu dnia spali to, co mu dostarczyłaś. Problem może się zacząć, kiedy najadasz się wieczorem, ponieważ zbędne kalorie odłożą się w formie niepożądanych kilogramów. Kolację należy jeść trzy godziny przed położeniem się do łóżka.
  • Jedz o określonych godzinach w ciągu dnia. Wówczas organizm, w strachu przed głodówką, nie zacznie wytwarzać dodatkowego tłuszczu. Odstęp pomiędzy posiłkami powinien wynosić 3-4 godziny. Wystrzegaj się fast foodów i chipsów, bo to one są przyczyną zbędnych kalorii, a spożywaj więcej warzyw i owoców, które są bogate w witaminy i błonnik. Na czas odchudzania, odstaw słodycze, alkohol i inne używki.
  • Pij dużo wody (około dwóch litrów dziennie). Jeśli chcesz, możesz dodać do niej cytrynę.
  • Istotne jest, aby dzień spędzać aktywnie. Zamiast siedzieć przed telewizorem, pobiegaj, pójdź na rower czy basen. Oprócz tego, że pozbędziesz się niechcianych kilogramów, poczujesz się o wiele lepiej.
  • Aby efekt jojo nie powrócił wraz z zakończeniem diety, chudnij stopniowo – najlepiej 0,5 do 1 kg tygodniowo.
  • Zrezygnuj z bezwartościowego jedzenia typu fast food, chipsy, gazowane napoje słodzone, słodycze.

Co jest powodem efektu jojo?

Efekt jojo, który występuje niezależnie od wieku czy płci, jest powodowany małą ilością pitej wody, nieodpowiednim odżywianiem, czy siedzącym trybem życia. Szczególnie narażone na efekt jojo są także osoby, które odchudzają się w niewłaściwy sposób, jedząc tylko warzywa i owoce, stosując jednoskładnikowe diety lub głodówki. Część naukowców twierdzi, że na efekt jojo skazujemy się już w dzieciństwie. Komórki tłuszczowe nie znikają przy odchudzaniu, zmieniają tylko objętość, dlatego zagrożenie efektem jojo trwa przez całe życie.

Reklama

Kilogramy w młodym wieku mają duży wpływ na wagę w życiu dorosłym, dlatego potem trudniej ją przyhamować, a zmianie podlega nie liczba, a wielkość komórek tłuszczowych. Kiedy więc zrezygnujesz ze zdrowego stylu życia, komórki tłuszczowe spuchną, a następnie zaczną gromadzić się nowe, których się już nie pozbędziesz.

Reklama
Reklama
Reklama