Szczotka do masazu
Image by LifetimeStock.com

Sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu

Szczotka do masazu
Image by LifetimeStock.com

Jak pozbyć się wody z organizmu? Paradoksalnie – pijąc dużo płynów. W przypadku odwodnienia woda zostaje zatrzymana na zapas, dlatego warto nie dopuszczać do takich sytuacji. Istnieje kilka domowych sposobów na zlikwidowanie obrzęków – pod warunkiem, że nie są one skutkiem poważnych zaburzeń zdrowotnych np. chorób układu moczowego, serca czy tarczycy. Pomocne będą napary ziołowe, masaże, ćwiczenia i konkretne zalecenia dotyczące diety i nawyków.

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie

Im mniej pijesz, tym więcej wody organizm magazynuje tworząc zapasy i przy okazji dokuczliwe obrzęki. Dlatego jednym z powodów zatrzymywania wody jest niedostateczna ilość wypijanych płynów w ciągu dnia. Łącznie dziennie należy dostarczać organizmowi minimum 2 litry płynów. W upalne dni podaż na płyny się zwiększa, ponieważ tracimy dużo wody w trakcie pocenia się, wówczas należy pić co najmniej 2 litry dziennie, niezależnie od płynów przyjmowanych wraz z pożywieniem.

Jak pozbyć się wody z organizmu – ziołowe herbatki moczopędne

Zioła wykazujące działanie moczopędne, a więc usuwające nadmiar wody z organizmu to przede wszystkim: mniszek lekarski, skrzyp polny, bratek, krwawnik oraz pokrzywa. Zioła te mają działanie detoksykujące, dlatego przy okazji oczyszczamy krew ze zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii. Picie yerba mate, soku żurawinowego oraz herbaty zielonej przyniesie podobny skutek. Należy pamiętać, że w przypadku picia herbatek zwiększających ilość wydalanej z organizmu wody wypłukiwane są również elektrolity i sole mineralne, dlatego najlepiej nie pić więcej niż 2 filiżanki ziołowych naparów dziennie i jednocześnie pić dużo wody.

Jak pozbyć się wody z organizmu – masaże

Masaż pobudza podskórne mikrokrążenie przez co krew i limfa przepływają szybciej przez tkanki. Najlepiej masować codziennie całe ciało szczotką przed prysznicem na sucho lub mokro, zawsze zaczynając od stóp i kolistymi ruchami zbliżając się ku górze. Dzięki temu zabiegowi przyspieszymy wydalanie wody z organizmu jednocześnie złuszczając martwy naskórek, dotleniając skórę i przyspieszając procesy oczyszczania organizmu. Zimne okłady lub masaż kostkami lodu przyniosą ulgę, obkurczą naczynia krwionośne i zmniejszą obrzęk.

Jak pozbyć się wody z organizmu – dieta, aktywność fizyczna i nawyki

Jeżeli pijesz dużo kawy koniecznie stosuj się do zasady: 1 filiżanka kawy – 2 szklanki wody. Kawa odwadnia i może doprowadzić do sytuacji, w której organizm zaczyna tworzyć wodne zapasy objawiające się obrzękami. Sól również powoduje zatrzymywanie wody – szczególnie w upalne dni ograniczaj jej ilość do minimum. Nabiał (przede wszystkim ser żółty) i produkty wysokoprzetworzone (np. dania w proszku, słodycze) to kolejne składniki sprzyjające wodnej opuchliźnie. Palenie papierosów, picie alkoholu, zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia, noszenie zbyt obcisłych ubrań oraz przejadanie się również sprzyjają opuchliźnie wynikającej z zatrzymywania wody w organizmie. Eliminacja produktów szkodliwych i włączenie do diety surowych warzyw i owoców oraz codzienna aktywność fizyczna w postaci spacerów zapobiegną tworzeniu się obrzęków.

 

Jeżeli jednak opuchlizna utrzymuje się bez względu na zastosowane kuracje odwadniające należy zgłosić się do lekarza, ponieważ zatrzymywanie wody w tkankach może być skutkiem chorób nerek, serca, wątroby oraz problemów z tarczycą i układem hormonalnym.

Więcej na temat cellulit zdrowe diety
Przeładuj

Julia Wieniawa szczerze o swoich obawach związanych z "Tańcem z gwiazdami"? "To jest najgorsze..."

zobacz 01:01