kobieta podczas rozciągania
©Monika Olszewska/Fotolia

Co pomoże na boczki? Misja: płaski brzuch

kobieta podczas rozciągania
©Monika Olszewska/Fotolia

Skutecznym sposobem na pozbycie się boczków jest zdrowa dieta połączona z treningiem aerobowym. Dopiero kiedy z brzucha zniknie oponka, można zacząć rzeźbić mięśnie.

 

Obwisły brzuch jest problemem nie tylko osób otyłych, ale wszystkich, którzy mają tendencję do gromadzenia zapasów tłuszczu w okolicach talii. Może to być uwarunkowane genetycznie, jak u osób z typem sylwetki jabłko, lub wynikać z życia w stresie.

Dieta na boczki

Zapasy tkanki tłuszczowej powstają z dostarczanych wraz pożywieniem cukrów prostych oraz różnego rodzaju tłuszczów (nawet tych zdrowych, jeśli są spożywane w nadmiarze). Aby pozbyć się boczków, trzeba więc zacząć od eliminacji szkodliwych produktów z diety. Największym wrogiem zgrabnej sylwetki są tzw. „puste kalorie”, czyli żywność wysokokaloryczna, która nie zawiera witamin ani cennych składników odżywczych. Na żywnościowej „czarnej liście” znajdują się:

  • Słodycze (w tym cukier i słodkie napoje – od soków przecierowych po colę).
  • Dania typu fast food.
  • Produkty wysokoprzetworzone, czyli zawierające duże ilości konserwantów, emulgatorów, zagęstników, barwników, aromatów (np. konserwy, zupki w proszku).
  • Przekąski takie jak chipsy, paluszki czy orzeszki solone.
  • Tłuszcze trans (np. w maśle, margarynie, tłustej śmietanie, majonezie).

 

Zamiast niezdrowej żywności w codziennej diecie powinno pojawić się jak najwięcej pełnoziarnistych produktów zbożowych, które wydłużają uczucie sytości (ciemne: pieczywo, makaron i ryż). Oprócz nich niezwykle istotne są pełne witamin owoce i warzywa oraz zdrowe źródła białka – chude mięso i ryby. Optymalna dieta powinna składać się z niezbyt obfitych 5 posiłków i być uzupełniania dużymi ilościami wody (2-3 l w ciągu dnia).

Ćwiczenia na boczki

Pozbycie się boczków nie jest możliwe bez treningu. Gwarancję sukcesu daje racjonalny wybór ćwiczeń. Przy dużej nadwadze i wyraźnie widocznych fałdach brzusznych nie przyniosą efektów treningi ukierunkowane na mięśnie brzucha.

 

Na nie mogą sobie pozwolić tylko ci, którzy chcą poprawić wygląd i tak już zgrabnej sylwetki. Dla pozostałych najlepszą metodą na pozbycie się boczków jest wykonywany 3-4 razy w tygodniu po 40-60 min trening aerobowy (zwany też tlenowym lub kardio). Trening taki może mieć bardzo różne formy – bieganie, jazdę na rowerze, aerobik, nordic walking, pływanie, jazdę na rolkach lub łyżwach, skakanie na skakance i wiele innych. Zwolennicy ćwiczeń wykonywanych samodzielnie w domu, na boczki mogą wypróbować trening z pozycji wyjściowej zwanej deską (plank), przypominającej pozycję do pompek.

 

Opierając dłonie i czubki palców u nóg o podłogę (przy wyprostowanych plecach), trzeba:

  • dotykać raz jednym, raz drugim kolanem łokcia (bez zmiany pozycji rąk),
  • zginać naprzemiennie nogi, dotykając nimi do brzucha,
  • odrywając nogi od podłoża, wykonywać rozkrok z jednoczesnym zbliżaniem bioder do podłogi,
  • doskakiwać ugiętymi nogami do rąk (tak jak przy kucaniu).

Można również przyjąć pozycję boczną (oprzeć się o podłogę tylko jedną ręką, a drugą skierować ku górze, natomiast stopy trzymać jedną na drugiej) i zbliżać biodra do podłogi, a następnie próbować dosięgnąć nimi wyciągniętej ręki.


Przeładuj

Doda o karierze Viki Gabor i Roksany Węgiel. Która z młodych artystek ma szansę na karierę zagraniczną?

zobacz 01:31