bezradna kobieta
Image by LifetimeStock.com

Co zrobić, żeby nie przytyć w święta?

bezradna kobieta
Image by LifetimeStock.com

Aby nie przytyć w święta należy jeść w pełni świadomie – delektować się smakiem potraw i wsłuchiwać w reakcje organizmu, aby w odpowiednim momencie przestać jeść.

 

Świąteczne biesiadowanie u wielu osób skutkuje dodatkowymi kilogramami. Poniżej kilka pomysłów na to, co zrobić, aby nie przytyć w czasie świąt.

Delektuj się jedzeniem i smakuj każdy kęs

Po pierwsze pozwoli to na cieszenie się smakiem świątecznych potraw, po drugie – wolne i uważne jedzenie spowoduje, że dostarczysz organizmowi mniej kalorii, bo jedzenie zajmie ci więcej czasu, a ty szybciej odczujesz sytość.

Jedna porcja, bez dokładek

Gdy świąteczny stół ugina się pod ciężarem wielu dań, na pewno można odpuścić sobie dokładki, nawet swoich ulubionych potraw. Jedna mała porcja pozwoli nacieszyć się smakiem, a i tak do zjedzenia zostaną kolejne dania.

Pamiętaj o ruchu

Może święta to nie najlepszy czas na intensywny wysiłek fizyczny, ale na pewno szybki spacer wpłynie z korzyścią na samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Dlatego zaplanuj czas tak, aby w ciągu dnia wystarczyło go na orzeźwiający spacer.

Rozpocznij od niskokalorycznych potraw

Nawet jeśli na samym początku zjesz ich nieco więcej, to przynajmniej ograniczysz spożycie kalorii. Dzięki mniej kalorycznym potrawom na początku, późniejsze, bardziej tłuste lub słodkie potrawy, będziesz jadł w mniejszej ilości.

Ciasta podziel na mniejsze porcje

Jeśli chcesz spróbować każdej słodkości, spróbuj, ale po prostu weź z każdego ciasta po mniejszym kawałku.

Dania serwuj na mniejszych talerzach

Z badań wynika, że osoby, które jedzą z talerzy o mniejszej średnicy, pochłaniają mniej kalorii od tych, którzy jedzą na większym talerzu.

Słuchaj własnego organizmu

Przyjrzyj się od czasu do czasu uważnie reakcji własnego organizmu na kolejne porcje, może okazać się, że wysyła ci bardzo dużo sygnałów, że już przyjął wystarczającą ilość pożywienia.

Nie rezygnuj z warzyw, owoców i wody

Błonnik zawarty w warzywach i owocach pomoże w trawieniu świątecznych pyszności. Również istotne, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość wody (a przy większych ilościach jedzenia ta ilość może być większa).

Więcej na temat odchudzanie diety odchudzające
Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47