rower stacjonarny
Flickr/Clarkston SCAMP/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Rower stacjonarny pomaga wypracować kondycję, wysmuklić sylwetkę i zgubić zbędne kilogramy

rower stacjonarny
Flickr/Clarkston SCAMP/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Rower stacjonarny ma tę przewagę nad tradycyjnym, że można z niego korzystać niezależnie od pogody. Dzięki jeździe na rowerze stacjonarnym z powodzeniem pozbędziemy się zbędnych kilogramów przy okazji poprawiając wydolność krążeniowo-oddechową.

Zalety treningu na rowerze stacjonarnym

Regularne jeżdżenie na rowerze stacjonarnym ma mnóstwo zalet. Rzeźbienie mięśni ud, łydek i pośladków, pozbycie się cellulitu, to tylko niektóre z nich. Ponadto taki rodzaj treningu nie obciąża kręgosłupa jak inne aktywności (np. bieganie), redukuje napięcie i niweluje stres. Podczas 20 minut intensywnej jazdy spalanych jest około 200 kalorii. Jedyną wadą tego typu ćwiczeń jest znużenie. Rozrywkę może zapewniać telewizor, jednak istnieje duże ryzyko przeniesienia uwagi na oglądany program lub film co spowoduje mniejsze skupienie na wykonywaniu ćwiczeń. Dlatego polecane jest słuchanie dynamicznej muzyki, która dodatkowo pobudza do wysiłku.

Jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym, żeby schudnąć?

Aby ćwiczenia przyniosły rezultat odchudzający, konieczna jest przede wszystkim systematyczność, odpowiednia dieta oraz zastosowanie treningu interwałowego. Trening interwałowy polega na tym, że serie ćwiczeń powtarzane są regularnie, są one krótkie i często przerywane a ćwiczenia są wykonywane w sposób bardzo intensywny. Trening nie może trwać dłużej niż 25 minut. Aby rozpocząć ten rodzaj aktywności należy poznać swoje maksymalne tętno. Oblicza się je w następujący sposób: 220 minus wiek. Plan treningowy dobierany jest indywidualnie, dlatego czas jednej sesji może trwać kilka sekund albo kilka minut.

Jak wygląda odchudzający trening interwałowy ?

Najważniejsze jest, aby nie wykonywać treningu interwałowego codziennie, ponieważ organizm musi mieć czas na regenerację. Najbardziej optymalna częstotliwość to 2-3 razy w tygodniu. Trening rozpoczyna się rozgrzewką polegającą na bardzo powolnym pedałowaniu trwającym 5 minut. Następnie przez minutę należy pedałować zwiększając tętno do 80% tętna maksymalnego. Kolejne 2 minuty to trening na poziomie 60-75% tętna maksymalnego. Wskazane jest, aby wykonać 6-8 interwałów (czyli przeplatania ćwiczeń) po czym zakończyć mało intensywnym wysiłkiem. Ćwiczenia rozciągające wykonane po treningu rozluźnią mięśnie i wyrównają tętno. Na początku przygody z treningiem interwałowym wskazana jest konsultacja z trenerem, który ustali jaki rodzaj treningu jest dla nas odpowiedni. Jeżeli ćwiczenia są wykonywane sumiennie i systematycznie w połączeniu z odpowiednią, niskokaloryczną dietą, efekty są widoczne już po kilku tygodniach.

 

Na rowerze stacjonarnym możemy ćwiczyć na siłowni oraz w domu. Cena takiego sprzętu oscyluje w granicach 300-400 zł. Ponadto nie zajmuje on dużo miejsca. Do treningu interwałowego warto zaopatrzyć się w urządzenie mierzące tętno. Jego ceny rozpoczynają się od 90 zł.


Przeładuj

Sylwia i Jan zostali rodzicami! Sylwia Bomba zdradza, jaką są parą! Te słowa wzruszają do łez

zobacz 01:50