zielona filiżanka herbaty z senesu
Image by LifetimeStock.com

Herbata z liści senesu jest popularnym środkiem na odchudzanie. Większość osób nie wie o tym, że liście senesu wywołują poważne skutki uboczne: biegunkę, zaburzenia rytmu serca, krwiomocz.

Liście senesu – jakie powodują skutki uboczne?

Senes jest rośliną, o silnych właściwościach przeczyszczających, zawierającą sennozydy. Po dłuższym jego stosowaniu może wystąpić uczulenie, czy pokrzywka. U osób z nadpobudliwością jelit może wystąpić silna biegunka, powodująca niedobór potasu, a także wypłukanie wody i soli mineralnych z organizmu. Wszystko to może doprowadzić do osłabienia mięśni i zaburzenia rytmu serca. Niekiedy też pojawia się krwiomocz, a także zmiana pigmentacyjna w błonie śluzowej jelita grubego.

Herbata z senesu - przeciwwskazania

Senesu nie mogą stosować osoby cierpiące na zapalenie wyrostka robaczkowego, gruźlicę, niewydolność nerek, czy owrzodzenie jelita grubego. Ponadto nie zaleca się spożywania herbatki z senesu kobietom w ciąży i karmiącym piersią, ponieważ sennozydy wnikają do mleka matki. Podczas miesiączki także powinno się unikać picia naparu z senesu. Roślina niebezpieczna jest także u osób cierpiących na zaburzenia kardiologiczne.

Herbata z senesu – zalecenia

Osoby, które stosują glikozydy, leki moczopędne, antyarytmiczne lub korzeń lukrecji przed spożywaniem herbatki z liści senesu powinni skonsultować się ze specjalistą. Nie zaleca się także przyjmowania senesu przez dłuższy czas. Picie naparu z senesu dłużej niż 7 dni wymaga kontaktu z lekarzem, gdyż roślina może uzależnić, a to wiąże się ze zwiększeniem dziennej dawki. 


Więcej na temat zioła